Zilhicce Ayının Anlamı ve Önemi

Nedir ?

Zilhicce ayının ilk on günü eda edilen tüm ibadetler için yedi yüz katı sevap kazanılır. Zilhiccenin ilk on günü yapılan ibadetlerden ve amellerden daha kıymetlisi ve hayırlısı yoktur denilmiştir. Ayrıca Zilhicce ayı Peygamber Efendimizin birçok olayına ve hadisesine konu olmuş bir aydır.

Her yıl Kurban Bayramını ve öncesindeki 9 gün ”leyali aşer” diğer adıyla on mübarek gece diye atfedilir. Zilhicce ayının ilk 9 gününü oruçla geçirmek büyük sevaptır. Her kim bu mübarek günlerde oruç tutarsa tüm sene oruç tutmuş sevabı alır. Allah-u teala kulunun yaptığı bu amelini elli senesine keffaret sayar. Yine Zilhicce ayınının ilk on gününde kılınacak namazdan söz etmek istiyorum sizlere.4 Rekat olarak kılınan bu namaz gece kılınır.namazını tamamlayan ve aşağıdaki duayı okuyan kişi Beytullahı Hac vazifesini yapmış gibi Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret etmiş gibi Allah yolunda cihad etmiş gibi sevap sahibi olur.

Sübhanallahi zil izzeti vel ceberüt,Sübhanallahi zil kuvveti vel meleküt,sünhanel hazyyillezi la yemütü.Sünhanallahi rabbil ibadi ve bilad,Velhamdülillahi kesiran Rbbena celle celalü ve kudretühü bi külli mekan

Zilhicce Ayının Önemi ve Anlamı Hakkında