Balıkesir Nüfusu

Son verilere göre Balıkesir nüfusu 2014 2015 yılı için kaç. Bu sayfamızda son nüfus sayımına göre Balıkesir nüfusu ne kadar, erkek ve kadın olarak Balıkesir topla nüfusu konusunda bilgi vereceğiz. 2012 2014 2015 TÜİK Resmi Bilgi:

2014 2015 Son Nüfus Sayımına Göre :

balıkesir

Balıkesir Hakkında Bilgi:

Balıkesir, Türkiye’nin Marmara ve Ege denizine açılan yeşil penceresidir. Ege kıyılarında, Akdeniz iklimi etkisi görülür. Yazın sıcak ve kurak, kışın ise ılık ve yağışlıdır. Marmara kıyıları ise Karadeniz ikliminin etkisine hâkimdir. Yüzölçümü bakımından en büyük 12. ilimiz ve Türkiye’nin en kalabalık 17. ilidir. Balıkesir,  iki deniz kıyısına sahip olduğu için birçok balık türüne rastlanır. Doğayla iç içe olan bu güzel şehrimizin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Hayvancılık, ormancılık ve madencilik ”İç kesimlerinde” yapılmaktadır. Sahil taraflarında ise zeytincilik, bağcılık ve balıkçılık yapılmaktadır. Daha çok bilinen ve tüketilen yöresel ürünleri ise kolonya, kozak üzümü, ayvalık tostu, saçaklı mantısı, höşmerimi ve Yağcıbedir halısıdır.

2012 verilerine göre nüfusu 1.160.731 olan Balıkesir’in il plaka kodu 10,il telefon kodu ise 266’dır.

Marmara bölgesinin 4. Büyük ili olan Balıkesir’de Türk Silahlı Kuvvetleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ilk jet üssü olan 9.Ana Jet Üs Komutanlığı ve Bandırma ilçesinde 6. Jet Üs Komutanlığı bulunmaktadır.

ve Balıkesir Hakkında