Derdini Söylemeyen Derman Bulamaz Atasözünün Anlamı Kısaca

Derdini Söylemeyen Derman Bulamaz Atasözünün Anlamı Nedir

Daha önceki yazılarımızda atasözlerinin öneminden ve bir kaç tanesinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ele alacağımız ata sözü ise ‘Derdini söylemeyen derman bulamaz’ atasözü.

İnsan hayatı hiç bir zaman güllük gülistanlık olmayabilir. Bazen çok büyük sorunlar girebilir hayatımıza. İnsan bu sorunlar karşısında bazen çaresiz kalabilir. Bu çaresiz kaldığı sorunlar karşısında ise yardıma ihtiyaç duyabilir.

İnsanın karşı karşıya kaldığı bu büyük sorunla mücadele de yardım alabilmesi için öncelikle bu sorunu çevresindekilere anlatmalıdır. Eğer sorununu anlatmazsa insanların bu konuda bir bilgisi olmadığı için yardım da edemezler.

İnsanın çaresiz kaldığı bu gibi durumlardan sıyrılabilmesi için derdini anlatması gerekir. Anlattıktan sonra ise insanlardan yardım alarak bu derdinin çözümünü bulabilir. Aksi takdirde sorunların arasında kaybolur.

Bütün bu söylenenlerden anlaşılması gereken ise, insanın dertlerine çareyi derdini anlatarak çözüm bulacağıdır. İşte atalarımız bu durumu özetleyen o sözü söylemişlerdir. ” Derdini söylemeyen derman bulamaz”.