MEB Hijyen Eğitimi Semineri

Hijyen Eğitimi Semineri MEB Tarafından Yapılacak

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortak olarak temmuz ayında hazırladığı ” Hijyen Eğitimi Yönetmeliği” kapsamında gıda üretim ve satış yerlerinde, tüketim amaçlı suları ve doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve bedenle temasın gerçekleştiği temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara verilmek üzere hijyen eğitimi uygulaması yer alıyor.

Yönetmeliğe tabii iş yerlerinde çalışanlara, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hijyen eğitimi ve eğitimi alan tüm kursiyerlere belge verilecek. İş yerlerinde belgesiz hiç bir çalışan olmayacak.

meb

Eğitim MEB kapsamındaki kurumlarda verilecek

Bu eğitimler, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne kapsamındaki eğitim kurumlarında verilecek. İş yeri sahipleri veya işletenleri, belli kanunlara uyarak bu eğitimleri çalışanlarına kendi olanaklarıyla da verebilecek.

Bakanlık, hijyen eğitimi için eğitim programlarını hazırladı.

Eğitimde, hijyen kurallarına uyulmadığı için, halk sağlığının ne derece tehdit edildiğini; virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyonların tanımlayarak bunların nasıl bulaştığı konusuna değinilecek.

Bakanlık tarafından verilecek eğitime cilt bakımı, dövme, vücut bakımı ve makyaj yapanlar ile kuaförler, sauna çalışanları, hamam görevlileri, kantin çalıştıranlar, meyve ve sebze satış elemanları, bakkallar, aşçılar, barmenler, otel yöneticilerin, garsonlar, pastahane çalışanları, çay üretimi yapanlar, gıda kontrol elemanları, süt işletmesinde çalışanlar, zeytin işletme elemanları, et ürünleri işletmecileri gibi sektörlerin katılması gerekiyor. 2014 2015 MEB Hijyen Eğitimi Semineri ne zaman tarihi yapılacak, Hijyen Eğitimi Semineri kimler katılacak nerede ne zaman yapılacak bilgiler verdi.