Kanın Görevleri Nelerdir

Kanın görevleri nelerdir kısaca

Kanın Görevleri ve Dolaşımı Hakkında Bilgi

Vücudumuz hücrelerden meydana gelmiştir. Her hücrenin görevini sağlıklı yapabilmesi amacıyla oksijen, besin maddesi ve suya gereksinimi vardır. Kan, bu maddeleri ve oksijeni vücudumuzun her yanına damar denilen kanallar sayesinde ulaştırır. Hücrelerin yaptığı faaliyetler sonucu zararlı karbondioksit ve atık maddeler birikir. Karbondioksit ve atık maddeler, vücudumuzdan kan sayesinde toplanır. Kalbimiz kasılıp gevşeyerek tıpkı pompa gibi çalışır ve kanın tüm vücudumuza ulaşması görevini üstlenir. Kirli kanın toplanmasını aynen kalbimizin bu pompalama hareketiyle yapılır. Kalp, toplanan kirli kanı, temizlenmesi amacıyla organlara ulaştırır.

Kirli kanda bulunan kardondioksiti temizleme görevi akciğerlerindir. Yine kirli kanda bulanan atık maddeleri temizleme görevi ise böbreklerindir.

Temiz kan atardamarlarda gezer. Temiz kan ise bol oksijen ve besin maddelerine sahiptir. Temiz kan parlak kırmızı rengindedir.Kirli kan toplardamarda gezer. Kirli kanda ise bol karbondioksit ve atık maddeler bulunur. Kirli kan koyu kırmızı rengindedir.

Kanın içinde su ve kan hücreleri, akyuvarlar ve antikorlar bulunur. Bunların görevi ise vücudumuza zorla giren mikropları öldürmektir. Kan aynı zamanda savunma mekanizmamızdır.

Kanın Görevleri Hakkında