Eymir Gölü Nerede

Eymir Gölü nerede, Eymir gölü hakkında bilgi

Eymir Gölü; Ankara’da bulunan eşsiz doğal güzelliğe sahip görenleri oldukça etkileyen bir göldür. Eymir Gölü; Odtü arazisinin içerisindedir.

Eymir gölünde yaklaşık 160 kuş cinsi yaşar.  Eymir Gölünün etrafında yer alan oldukça meşhur bir çeşme vardır.Barış Çeşmesi denilen bu çeşme 1963 yılında yapılmış. Mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Eymir Gölü ve Barış çeşmesi size doğa ile iç içe bir gün yaşatacaktır.

eymir gölü

1995 senesine kadar, kürek sporu yaygın olarak ve farklı su sporları yapılırdı. Ayrıca sazan, yayın, turna ve kadife balıklarının yaşadığı bu göl de  sportif balıkçılık, kerevit yardımıyla ticarî balıkçılığı içinde önemli bir yerdi. Daha sonra bu gölde, doğal bir yaşlanma dönemi ve aşırı besin yüklemesinden kaynaklı olumsuz sonuçlardan dolayı toplu balık ölümleri ve kuş türlerinin neslinin tükenmesi görüldü.

Gölünün etrafı tepelerle kaplıdır. Bu sayede şehrin karmaşasından kaçmak için ideal bir yer. Yürüyüş yapmak ve bisikletle dolaşmak kafa dinlemek isteyenler mutlaka buraya gelmeliler. Gölde bisiklet kiralama olanağı da mevcut. Herkese açık olan Eymir Gölüne girmeniz için sadece ODTÜ’den alınan Göl Giriş Kart’ınız olması yeterlidir. Eğer bu kartınız yoksa araçlarınızla giriş yapamazsınız.

Eymir Gölü Hakkında