Fazla Tuz Zararlı mı ? Günlük Ne Kadar Tuz Tüketimi Yapılmalı

Tuz zararlı mıdır, günlük tuz tüketimi ne kadar olmalı, sizlere bu konuda sağlıklı bir öneride bulunacağız.
Tuzun zararlı olduğunu söyleyenler okuyuculara yanlış bir bilgi veriyorlar. Tuz aksine vücut için oldukça yararlı ve hayatımız için gerekli bir mineraldir. Ancak bu mineralin zararı şurada devreye giriyor; eğer ölçüsünü kaçırmışsak… Bu nokta çok önemlidir. Bunun için yazımda tuzun yararlarını ve ne kadar kullanılması gerektiğine değineceğim.
Vücudumuzun tüm işlevleri için tuz gereklidir. Örneğin; kaslarımızın kasılması, kalp atışı veya beyin hücrelerimizin işlevini sürdürmesi gibi işlevlerin gerçekleşebilmesi için tuz oldukça gereklidir.
Vücudumu bu mineralden mahrum bırakırsak vücudumuz direncinden düşer. Örneğin; tansiyon düşmesi, baş ağrısı, halsizlik, baygınlık ve koma hali durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bunun için günlük aşağıda belirteceğimiz ölçüde tuz tüketmeliyiz.
Günlük tuz tüketimimiz ne kadar olmalı 
Sağlık sorunu yaşamayan kişilerin günlük 3 ile 6 gram arası tuz tüketmesi gereklidir. Fakat bu sınıra uyan pek az kişi vardır. Genelde ülkemizde günlük hayatta 7-15 gram tuz tüketiyoruz. Bu nedenle zamanla kalp ve damar sağlığı riskini taşıyoruz. Yine fazla tuz tüketimi vücudumuzdaki ödemin en başlı faktörüdür. Bunun için günlük tuz tüketiminde belirtilen sınırı geçmemeliyiz.
Günlük Tuz Tüketimi ve Tuzun Zararları Hakkında