Discus Balığı Nasıl Yetiştirilir?

Cichlid türlerinden birisi olan Discus balıkları muhteşem renkleri ile akvaryum severlerin en çok tercih etmiş olduğu balık türleri arasında yer almaya devam ediyor. Güney Amerika cichlid türleri arasında yer alan Discus balıkları yaban yaşamında yer alan bir balık türü olsa da renklerinin güzel olmasından dolayı akvaryumlarda yetiştirilmeye devam ediyor. Yaban hayatında yer alan Discuslar ele alındığından akvaryumda yer alan türlerinden çok farklı oldukları gözlemlenebilir. Bu durumun temel sebebi zaman içerisinde akvaryum ortamında yetiştirilmesinden dolayı balıklarda çeşitli değişimlerin meydana gelmesidir.

Discus balıklar çok narin balık türlerinden birisi olduğundan akvaryum ortamında beslenmeleri ciddi manada tecrübe gerektirmektedir. Özellikle akvaryum suyunun değişimi esnasında suda meydana gelen oksijen ve ısı değişimleri bu balıkları ciddi manada etkilemektedir. Balıkları ölen kişiler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda mevcut ölümlerin su değişiminden ve su ısısı ayarından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Discus balıklara bakmak istiyorsanız özellikle bu iki hususa dikkat etmenizde fayda var.

Discuslar doğal yaşam alanlarında yuva yapmak için genellikle ağaç köklerini tercih etmektedir. Akvaryumunuzu dizayn ederken akvaryum içerisine çeşitli ağaç köklerini koyarak doğal yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Ayrıca akvaryum içerisine koyulan ağaç köklerinin suyu kırarak Discus balıkları için uygun bir ambiyansın oluşmasını sağladığı bilinenler arasında yer alıyor.
DiscusEtçil balık türleri arasında yer alan Discuslar özel olarak üretilmiş olan et takviyeli yemler ile beslenmektedir. Yem konusunda duyarsız olmayan bu balıklara ne kadar çok yem verirseniz o kadar çok yem yiyeceklerdir. Tok olduklarını hissetmeyen bu balıkların aşırı yem yeme nedeniyle yaşamlarını yitirdikleri de bilinenler arasında yer alıyor.

Discuslar akvaryum balıkları içerisinde en agresif olan balık türlerinden birisidir. Gücünün yettiği balıkları vurarak ve ısırarak öldürdükleri bilinmektedir. Bu balık türüne bakacak olursanız tek cins balık bakmanızı yani akvaryum içerisine farklı tür balık koymamanızı tavsiye ederiz. Özellikle yavru zamanında bu balıkların aşırı derecede şiddet yanlısı oldukları bilinmektedir.

Discuslar akvaryum balıklarının en aktif olan türlerinden birisidir. Sabit kalmak yerine sürekli olarak hareket etmeyi tercih eden bu balıklar hoş bir görüntünün oluşmasını sağlamaktadır. Seyir keyfinize düşkün birisiyseniz elinizden geldiğince akvaryumunuzu sade bir şekilde dekor etmenizde fayda var. Bu sayede balıkları daha net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.
DiscusDiscus balıklarında balık severlerin en zorlandığı nokta şüphesiz balıkların cinsiyetini belirlemektir. Erkek ve dişileri ayırt edici bir özellikleri olmadığından eşleri tespit etmek için kur yapan balıkların belirlenmesi gerekir. Bu sayede eş olan balıkları ayrı bir bölmeye alarak çoğalmalarını sağlayabilirsiniz. Bu balıkları üretecekseniz eşleri ayrı bir yerde bakmanız gerekiyor. Bu durumun temel sebebi yumurtaları diğer balıkların yemesidir. 50’lik küp şeklindeki bir akvaryum eşlerin üremesi adına yeterli olacaktır.

Akvaryum suyunun pH değeri 5.0-8.0 arasında sıcaklığı ise 26-30 derece arasında olması gerekmektedir. PH balıkların ömrünün uzun olması adına en çok dikkat edilmesi gerekenlerden birisidir. PH değerini dengelemek için özel tertibatların olduğu bilinenler arasında yer alıyor.