Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basur problemi Türk insanının yemeklerinde aşırı derecede baharat bulunmasından dolayı ülkemiz genelinde yaşanan sorunlardan birisidir. Basur problemi olan kişiler basura iyi gelen yiyecekleri merak ettiği için sizlere ilgili rahatsızlık hakkında elimizden gelen tüm bilgileri sunmak istiyoruz. 55 yaş üstü erişkinlerin nerede ise yarısı hemoroid hastalığı ile mücadele etmektedir. Emareleri ve sebep olduğu hastalıklar hemoroidin hangi evrede olduğuna göre farklılaşmakla beraber; makatta kan akma, anal alanında şişkinlikler, abdesthaneye çıkarken güçlük çekme ya da acı sebebiyle çıkamama ve anal kesiminde kaşınma en çok gözlemlenen emareler içerisinde bulunmaktadır. Hemoroidin en fazla gözlemlenen sebepleri ise hamilelik, aşırı kiloluluk, uzun zamanlar süresince oturma, süreğen hazım sistemi problemleri, lif bakımından kifayetsiz yeme içme, kabızlık ve yetersiz akışkan tüketimidir. Genel anlamda et ağırlıklı yeme içme alışkanlığımız, durağan bir şekilde devam eden yaşamımız, bolca baharatlı yemeklerimiz düşünüldüğünde hemoroidin vatanımızda büyük bir mesele olduğunu demek oldukça olağandır. İyileştirme tercihleri içerisinde ise, yine hemoroidin haline göre ilaç, krem kullanması ya da operasyon yer almaktadır. Hemoroid sızılarının şiddetlenmesi ve hemoroidin ilerlemesi beslenmemizle yakından alakalıdır ve buna alakalı olarak fazlaca ilerlememiş hemoroidin oluşturduğu problemler, isabetli besinler ve bolca akışkan kullanımı ile mühim miktarda ortadan kaldırılabilir.

Hemoroidi Olanlara Tavsiye Edilen Besinler

Aşağıda, profesörlerin hemoroid problemi olanlara tavsiye etmiş olduğu kimi yiyecekler yer ediniyor. Bu besinleri beslenmenize ilave ederek sindirimi kolay hale getirebilir, kabızlığı engelleyebilir ve hemoroid emarelerini denetim altında alabilirsiniz.

Yoğurt ve Kefir: Yoğurt ve kefir, bağırsaklarda yer alan ve besinlerin sindirimi esnasında tüketilen iyi bakterilere yardımcı olduğundan hemoroidi olanlara tavsiye edilen besinler içerisinde en başlarda bulunmaktadır. Bağırsaklardaki iyi bakteriler çoğaldığında karında tümüyle sindirilmeden bağırsaklara ulaşan besinlerin parçalanması kolay hale gelir ve kabızlık riski azalır.

Meyve ve Sebzeler: Kabızken abdesthaneye gittiğinizde zorlanmayla alakalı olarak damarlar normalinden aşırı baskıya maruz kalır, bu yüzden hemoroid sızıları artar ve kan akma gözlemlenebilir. Taze meyve ve sebzeler muafiyet sistemini kuvvetlendirirken, lifli yapıları ile hazım sistemine yardımcı olarak kabızlığı engellerler. Yiyeceklerdeki lif, bağırsakları aktif hale getirir, dışkıyı yumuşak hale getirir ve zorlamaya ihtiyaç duymadan bedenden uzaklaştırılmasına destek verir. Lif bakımından varlıklı meyve ve sebzeler içerisinde en başlarda elma, armut, avokado, enginar, bezelye, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye yer almaktadır.

basura iyi gelen yiyeceklerTahıllar: Kepekli tahıllar, varlıklı gıda değerleri haricinde lif ve protein muhtevaları ile sindirimi kolay hale getirerek hemoroidin sebep olduğu problemlerin azaltılmasına destek olarak tüketilebilir. Sıhhatli bir hazım sistemi ve tertipli olarak abdesthaneye çıkmak için mütehassısların önerilmiş olduğu günlük kullanılması ihtiyaç duyulan lif dozu takribi 20-35 gram civarındadır. Lif açısından varlıklı yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, kepek ekmeği, tam buğday ekmeği ya da aburcuburluk olarak lif yağsız patlamış mısır yiyebilirsiniz.

Sıvılar: Hemoroid emarelerinden ve oluşumundan korunmak için bol bol akışkan tüketmelisiniz. Su haricinde sindirimi kolay hale getiren nebatsal çaylar, lif ihtiva eden sebze ve meyve sularını yudumlayabilirsiniz.

Hemoroidi Olanların Tüketmemesi Gereken Yiyecekler

Kimi yiyecekler hemoroid emarelerini artırıp sızılara ve kanamalara sebep olabilir. Kahve, çay ve farklı olarak kafein ihtiva eden sıvı gıdalar hemoroidi tetikleyen sıvı gıdalar içerisinde en başlarda yer almaktadır. Kafein, bedenin susuz kalmasına sebep olur. Üstelik müshil tesiri meydana getirerek hazım sisteminin tetiklenmesine ve abdesthaneye çıkma düzeninin düzensizleşmesine neden olabilir. Kahve, bir ihtimal başlarda abdesthaneye çıkmayı kolay hale getirdiği gibi bir ihtiva meydana getirebilir bununla birlikte çok tüketildiğinde bağırsaklardaki sıvıyı büyük oranda azalttığı için kabızlığa sebep olur. İçki kullanımı da basur ile irtibatlı problemleri, bedendeki suyu azaltıp enfeksiyonlaşmanın çoğalmasına sebep olduğu için artırmaktadır. Kırmızıbiber, pul biber, karabiber benzer baharatlar ve hardal benzer acı soslar bağırsaklardan yarı sindirilmiş olarak ilerlediğinden hemoroid kanamalarını çoğaltabilir.
basura iyi gelen yiyecekler
Kek, çörek, kurabiye, gazlı sıvı gıdalar, dondurma benzer şekerli besinlerden uzak durun. Bu şekil arıtılmış şeker ihtiva eden yiyecekler kabızlığa sebep olarak bağırsak aktivitelerini yavaş hale getirir ve hemoroid emarelerini çoğaltabilir. Hemoroidi olanların denetim altında tutması ihtiyaç duyulan bir diğer noktada iyot alımıdır. Patates kızartması, patates cipsi, iyotlu krakerler, hazır yemekler, şarküteri mahsulleri, konserve çorba, iyotlu fındık, ay çekirdeği benzer yüksek dozda sodyum ihtiva eden yiyecekler tansiyonu yükseltip basura yol açan damarların şişik hale gelmesine neden olabilir. Şişkin hale gelen rektal damarlar abdesthaneye çıkmayı zor hale getirir ve hemoroid kanamalarını çoğaltabilir.

Doymuş yağlar, sarf edilen besinlerin bağırsaklarda katılaşmasına, bağlı olarak kabızlığa sebep olduğu için yenilmeleri tavsiye edilmemektedir. Sosis, salam, sucuk, margarin, fast food mahsulleri doymuş yağ ihtiva eder ve sindirimi zor hale getirir. Bu şekil yağlar yerine yağ deposu olarak zeytinyağı, keten tohumu yağı benzer sıhhatli alternatifleri rejiminize ilave edebilirsiniz.

Basur ve Yeme İçme

Akıbet olarak hemoroidin iyileştirilmesi dengelenmiş ve temkinli bir yeme içme programı ile yakından alakalıdır. Yediğimiz besinlere göre hemoroid sızılarını günlük yaşamınızı etkilemeyecek, abdesthaneye çıkmayı zor hale getirmeyecek miktara indirebilir ve basura bağlı kanamaları engelleyebilirsiniz. Öte yandan beslenmenize itina göstermezseniz her abdesthaneye çıktığınızda sızılı bir süreç ile yüzleşmek zorunda kalacaksınız.

Hemoroid emarelerini hafif hale getirmek için tavsiye edilen yiyecekler genel anlamda sıhhatli yeme içme için önerilen besinlerle aynıdır. Mütehassısların önerilmiş olduğu yiyecekler basura bağlı emareleri azaltmakla beraber genel sıhhatinizi de geliştirmenize destek olacaktır. Amma velakin hemoroidin iyileştirilmesi için ancak yeme içme tipinizi farklılaştırmanın ehil olmadığını unutmadan ilerleyen hemoroid iyileştirilmesi için hekime görünmeli ve profesör kontrolünde bir iyileştirme programı meydana getirilmesini sağlamalısınız.

Hemoroid İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Alttaki hallerde profesyonel iyileştirme şekilleri için hekime gitmeniz lazım olabilir.

• Hanede tatbik edilen hastalığın iyileştirmeye rağmen 1 haftadan uzun devam eden ağrılarda
• Sızı ve şişkinlik şiddetleniyorsa
• Evde iyileştirme metotları ile şişkin hale gelen damarlar 4-7 gün içerisinde normal hale gelmiyorsa
• Rektal kanamalarda gözlemlenen kan rengi farklılaştıysa
• Dışkı renginde değişim mevcutsa

Sıklıkla gözlemlenen hemoroid emareleri kimi kritik rahatsızlıkların emareleri ile benzerlik gösterir. Alttaki emareleri yaşıyorsanız zaman harcamadan bir hekime görünmeniz tavsiye edilmektedir.

• Abdesthaneye çıkmayla alakalı olmayan rektal kan akma sorununuz varsa
• Dışkı normalden daha da ince çıkıyorsa
• Midenizde şişkinlikle beraber ishalseniz amma velakin yine de abdesthaneye çıkmakta güçlük çekiyorsanız
• Dışkı siyah bir hale büründüyse
• Makat yolu kesiminde duyarlı olmayan şişkinlik ya da şişkinlikler mevcutsa

Hemoroid Emarelerini Hafif hale getirmek İçin Tavsiyeler

Duş: Sızı, kaşınma ve hemoroidin sebep olduğu hastalığın çoğaldığı zamanlarda serin suyla alınan banyo rektal damaları rahatlatarak hemoroid emarelerini hafifletmeye destek olabilir.

Merhemler: İlerlemiş hemoroid için hekiminizden reçeteli krem tavsiyesi alabilirsiniz. Hafifçe ve orta dereceli hemoroid içinse bir eczaneden öneri alabilirsiniz. Bu merhemler basura bağlı oluşan kaşınmayı büyük oranda azaltır.

Hareket: Oturarak günü geçiriyorsanız her otuz dakikada bir oturduğunuz yerden kalkıp bir kaç adım atın ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olacak egzersizler yapın. Otururken sızı yaşıyorsanız hemoroid rahatsızları için hususi olarak imal edilen ve damalar üstündeki tazyiki az hale getiren yuvarlak oturaklardan temin etmenizde fayda var.

Soğuk Kompres: Bir torbaya sızıntı olmayacak şekilde buz parçalarını doldurun ve 15 dakikadan çok olmamak suretiyle kesime soğuk kompres uygulayın. Soğuk kompres şişkinliğin büyük ölçüde ortadan kalkmasına ve sızıların hafif hale gelmesine destek olacaktır.

Ameliyat: Yediğiniz besinler hemoroid emarelerini ortadan kaldırabilir amma velakin aslolan problemin iyileştirmesini sağlamaz. Bundan dolayı hekime gitmeye utanmayın, akıbet olarak bu mesele ancak size has değil ve yüz binlerce insanla aynı hastalığı yaşadığınıza emin olabilirsiniz. İlerlemiş ve günlük yaşama tesir eden hemoroid için operasyon seçeneğini düşünebilirsiniz. Hemoroid operasyonu başka ameliyatsal operasyonlara kıyasla kolay bir uygulamadır.

Dış basurda ise kan akma gözlemlenen damarlara kimyevi bir solüsyon verilerek şişkinlik alınır ve damar büyüklüğünde mühim miktarda küçülme sağlanır. İlerlemiş dış basurda bir farklı olarak tercih ise damarların büsbütün alındığı ameliyatsal operasyondur. Birçok kişi basur hastalığının anal yolda yer almasından dolayı doktora gitmemektedir. Utanç verici bir durum olarak nitelendirilen bu durumun üstesinden gelmek adına duygularınızı bir kenara bırakıp en kısa zaman içerisinde bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Kaynaklar:

Hemorrhoids
Hemorrhoids and what to do about them