Sarımsak sivilceye iyi gelir mi?

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak alternatif tıp dünyasında en çok kullanılan ürünlerden birisidir. Tüm tarih boyunca antibiyotik etkilerinden yararlanılan sarımsak dün olduğu gibi günümüzde de yaygın bir şekilde sivilce oluşumunu engellemek için kullanılmaktadır. Şifalı bitki uzmanları her ne kadar sarımsa sivilcelere iyi gelir dese de henüz bilimsel açıdan bir uzman çıkıp bu konuda araştırma yapmamıştır. Sarımsak sivilcelere iyi gelir mi derseniz bu soruyu yönelttiğimiz kişilerin büyük bölümü sarımsak sayesinde sivilcelerinden kurtulduklarını dile getirmektedir. Yaptıkları tek şeyin sivilcelerin oluştuğu kısma güzelce ezmiş oldukları sarımsağı koymak olduğunu belirtmektedirler. Sarımsak asit barındıran bir bitki olduğundan açık yaraların daha kötü bir hal almasına neden olabilir. Bu yüzden sivilcelerinizden kurtulmak için sivilcelere sarımsak sürmeden önce bir cilt doktorundan da destek almanızda fayda var.

Sivilce neden çıkar?

Sivilceler metabolizmanın aşırı derecede yağ üretmesi sonucunda meydana gelmektedirler. Vücut tarafından üretilen yağ deri üzerinde yer alan gözeneklere dolar ve gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Hava alamayan cilt kısa süre içerisinde bakteri üretmeye başlar ve yer yer sivilceler gözlemlenir. Bakterilerin üreme hızına paralel olarak sivilceler yani akneler hızla büyük ve deyim yerindeyse çıban kıvamına gelir. Birçok kişi bu sivilcelerden nefret ettiğinden patlatır ve patlayan kısımda yara olur. Sivilcenin büyüklüğüne oranla oluşan yaralarda cilt üzerinde kalıcı izlerin oluşmasına neden olur.

Sivilceler için sarımsak nasıl kullanılır?

sarımsak sivilceye iyi gelirmiTıp dünyasında oluşan enfeksiyonların neredeyse tamamı antibiyotikler ile kurutulmaktadır. Sarımsak doğal bir antibiyotik olduğundan oluşan bu sivilceleri gidermek için kullanılabilir. Birkaç diş sarımsağı güzel bir şekilde ezdikten sonra kıvamını açmak adına içerine birkaç Damla su ilave edin. Daha sonra karışımı güzelce harmanlayın ve masaj yaparak sivilceli bölgeye sürün. Bu karışımı en az 1 hafta uygulayarak oluşan enfeksiyonun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Açık yaranız varsa sarımsak yaraların yanmasına neden olacaktır. Bu yüzden açık yarası olan kişilerin sarımsak kullanmamasında fayda var.

Birçok kişi ezilen sarımsakları su ile karıştırmak yerine sirke ile karıştırmaktadır. Sirkenin mikrop öldürücü özelliği olmasından dolayı bakteri üremesi durdurulacaktır. Ezdiğiniz sarımsakları alternatif olarak su yerine sirke ile karıştırarak maske yapabilirsiniz. Sirke sarımsak maskesi aknelerin daha kısa süre içerisinde iyileşmesini yani sivilcelerin yok olmasını sağlayacaktır.

Sarımsak özellikle ağır kokusu olmasından dolayı halk arasında tüketilmesi hoş karşılanmayan bir besin türüdür. Ancak şifa bulmak adına sarımsak tüketmeniz gerekebilir. Bu tip durumlarda sarımsak maskesini akşam yatarken ya da toplum içerisine çıkmayacağınız zamanlarda yapmanızda fayda var. Sarımsağın iyileştirici etkisi sayesinde bir dünya şey denemenize rağmen geçiremediğiniz sivilcelerden kurtulmanızı temenni ederiz.