Çok fazla su içmek zararlı mı?

Fazla su içmenin zararları neredeyse her platformda dile getirilse de bu durumu kabullenmeyen kişiler çok fazla su içmek zararlı mı sorusunu sormaktadır. Fazla su içmenin zararları nelerdir konusu merak ediyorsanız makalemizden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Bedenimizin muntazam bir şekilde faaliyet gösterebilmesi ve uzuvların sorumluluklarını yerine getirebilmesi için her gün ehil dozda su tüketmeniz ciddi ehemmiyet arz ediyor. Profesörlerin tavsiyesi gün içerisinde 8 büyük su bardağı su içilmesi, bununla birlikte tertipli alıştırma yapıyorsanız bu dozu çoğaltmanız lazım olabilir. Aşırı su tüketmenin ise kimi sakıncaları bulunmaktadır. Bilhassa kısa vakit içinde aşırı su içmek fazlaca riskli ve yaşamsal riskler taşıyor. Kısa vakitte aşırı su tüketmenin en sakıncalı tesiri, kandaki sodyum düzeyinin azalması ve suyun kandan ayrılarak hücrelere işlemesidir.

Kısa müddette çok fazla su tüketmenin sakıncaları

fazla su içmenin zararlarıEhil dozda su içmek ne miktarda önem arz ediyorsa kısa sürelerde aşırı su kullanmak o kadar riskli. Aniden aşırı su içmenin en zararlı akıbeti hyponatremia adında olan bir problemdir. Hyponatremia, özetlemek gerekirse çok fazla su kullanımı nedeniyle kandaki sodyum ve elektrolit düzeylerinin ansızın azalmasıdır. Şayet böbreklerin işleyebileceğinden daha çok su tüketirseniz aşırı su kandan ayrılarak beyin hücrelerine ulaşabilir ve nöbet ya da koma rizikosunu arttırabilir.

Aşırı su içmenin bir farklı olarak negatif tesiri ise kan hacmini çoğalttığı için kanı işleyen kalp ve damarların üstündeki ağırlığı çoğaltmasıdır.

Su gereksiniminin bireyin fizyolojik faaliyetine, sıhhat şartlarına, yaşına ve kilosuyla alakalı olarak farklılaştığını göz ardı etmeyin. Bir ihtimal sizin bedeniniz farklı olarak insanlardan daha çok suya gereksinim duyduğu için gün içerisinde daha çok su içiyorsunuzdur. Bedeninizin ne miktarda suya gereksinim duyduğunu emin olarak öğrenmek için bir profesör kontrolünde adale, kemik ve su ölçümü tatbik ettirmeniz en güvenilir yol olacaktır. Su hayattır ancak bazen ciddi sorunların meydana gelmesine neden olabilir.