Dudak Balsamı Ne İşe Yarar?

Derinin uzun süre susuz bir şekilde kalması, havanın soğuk ve rüzgarlı olması, kontak dermatit, kimi kullanılan ya da sürülen ilaçların yan tesiri, güneş ve kifayetsiz yeme içme sebebiyle dudaklar çatlak hale gelebilir. Dudak balsamı, bu sebeplerden ötürü çatlak hale gelen dudakları yumuşak hale getirmek, yeni yarık meydana gelişini önüne geçmek ve soğuk, rüzgar ve güneş benzer ambiyans şartlarına ters dudakları korunmak için tüketilebilir yani sürülebilir.

Dudak balsamı içerisinde ne bulunmakta?

Dudak balsamları dudağı yumuşak hale getirmek ve savunucu bir katman temin etmek için ekseri, kakao yağı, shea yağı, balmumu, aloe vera ve vazelin benzer nemlendiricilerin iyice harmanlanması ile imal edilmektedir. Kimi dudak balsamları kötü bir hastalık olan uçuğun tesirlerini en aza indirgemek için mentol ve nane yağı ihtiva eder. İlgili balsamın aroması içinse meyve, nane ve ayrıca çikolata yer alabilmektedir. Lanolin dudak balsamları içinde bulunan anne bileşiktir. Ötekiler ise metilparaben, bütilparaben, polyparaben, fenol, salisilik asit ve öjenol’dür. Bu kimyasal maddeler kimi insanlarda alerjiye sebep olabilir. Bu yüzden ilgili ürünler doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Dudak balsamı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Olası olduğunca natürel meyve özleri ve organik yağlarla imal edilmiş balsamlar içerisinde seçim yapın. Kimi balsamlar çatlak hale gelen dudakları fazlaca kısa müddette sıhhatine kavuşturmak ve beslemek için vitamin destekli olarak imal edilmektedir. Balsamı, bilhassa güneşli ya da çok fazla soğuğun hissedildiği havalarda dışarıya çıkmadan evvel sürmeniz mühim. Soğuğa maruz kaldıktan sonra balsam kullanmanızın pek bir etkisi olmayacaktır.

Dudak balsamı olarak kullanılabilecek natürel mamuller

Hindistan cevizi ve badem yağı teni yumuşak hale getirir ve fena kava şartlarına aksi güvene alır. Bu nitelikleri ile ticari dudak balsamlarına farklı olarak tüketilebilir. Haneye döndüğünüz vakit dudaklarınızı nemlendirmek için bir derece bal sürebilirsiniz. Bal en iyi doğal nemlendiriciler arasında yer almaktadır.