Kırışıklıklara İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

İnsan yaşlandıkça özellikle yüz bölgesinde yer alan cildin esneklik özelliğini kaybetmeye başlamasından dolayı kırışıklıklar meydana gelmeye başlar. İnsan duygularını belli etmek adına aktif bir şekilde yüz mimiklerini kullanır. Mimikler yüz bölgesinde yer alan derinin katlanmasına ve bu katlanan yerlerinde zaman içerisinde kalıcı çizgiler oluşturmasına neden olmaktadır. Sağlıklı beslenen bireylerde cilt her vitamini yetkin düzeyde aldığından kırışmalar birçok kişiye oranla ilerleyen yaşlarda meydana gelir. Eğer zamanında dengeli beslenmemekten dolayı erken yaşlarda cilt kırışıklıkları ile mücadele etmek zorunda kaldıysanız doğal yağlardan faydalanarak oluşan bu kötü görünümü kısa süre içerisinde ortadan kaldırabilirsiniz. Hangi yağı kullanırsanız kullanın yaşınıza paralel olarak kırışmaların önüne geçemeyeceksinizdir ancak oluşan çizgilerin derin bir hal almasını engellemeniz mümkündür.

Kırışıklık Giderici Doğal Yağlar

Cildin en önemli güç kaynağı tüketilen sudur. Cilt problemleriniz varsa özellikle su tüketmeye özen gösteriniz. Ayrıca kırışıklıkları ortadan kaldırmak için doğal yağlardan yararlanmak istemiyorsanız içerisinde bol miktarda A, C ve E vitaminlerini barındıran besinleri tüketmenizi tavsiye ederiz. Beslenme ile sorunları gidermek uzun sürdüğünden gelin hangi doğal yağları kullanabiliriz birlikte öğrenelim.

Havuç Tohumu Yağı: Havuç tohumundan elde edilen yağ cildi özellikle güneşin zararları ışınlarından korumaktadır. Ayrıca havuç yağının cildi gerdirme özelliğinin de olduğu bilinmektedir. Havuç tohumu yağı hücrelerin oksijen bakımından zenginleşmesini sağlar ve bu sayede cilt kendisini daha kısa süre içerisinde yeniler. Yenilenen ciltte önceden meydana gelmiş olan kırışıklıklar da ortadan kalkar. Havuç tohumu yağını uzun zamandan beri kullanan kişiler emsallerine oranla daha genç durduklarını dile getirmektedir.
kırışıklara iyi gelen yağlar
Hint Yağı: Bu yağ tarihsel süreç içerisinde kırışıklıklar için kullanılan ilk yağlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Eski Mısır kadınlarının ciltlerini nemlendirmek ve ciltlerine canlılık katmak adına Hint yağını kullandıkları bilinmektedir. Birçok kişi saçlarının aşırı derecede kuru olmasından dolayı bu yağı saç bakım ürünü olarak da kullanmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı: Kullanılan yağlar içerisinde kırışıkları giderme konusunda en etkili yağ Hindistan cevizi yağıdır. E vitamini bakımından zengin olduğu için oluşan derin kırışıklıkların kısa süre içerisinde incelmesini ve cildin nemlenmesini sağlamaktadır. Aşırı derecede nemlendirici özelliği olmasına rağmen cildi iyi derecede sıkılaştırdığı da bilinenler arasında yer alıyor.

Zeytinyağı: cilt yağlarını aşırı derecede para vermemek isteyen kişiler fiyatının ucuz olmasından dolayı zeytinyağını tercih etmektedir. Yaşlanmayı geciktirme özelliği bulunan bu yağ içerisinde yetkin seviyede A ve E vitaminleri bulunmaktadır. Birçok kişi fiyatının düşük olmasından dolayı etkisinin yeterli olmayacağını düşünse de emin olun alacağınız birçok yağa oranla doğal olmasından dolayı zeytinyağı cildinizi daha iyi besleyecek ve cildinizin daha genç bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır.

Doğal Yağlar Cilde Nasıl Uygulanır?

Cildi nemlendirme ve gerdirme özelliği olan bu yağlar kullanılmaya başlamadan evvel öncelikle cilt güzelce temizlenmeli, tozdan ve kirden arındırılmalıdır. Temizleme işleminin ardından bir pamuğa doğal yağ damlatılmalı ve aşırı baskı uygulamadan cilde masaj yaparak sürülmeye başlanmalıdır. Aşırı derecede bastırmanız cildin soyulmasına ve yara oluşmasına neden olacaktır. Sürme işlemi bittikten sonra yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekleyin ve ardından cildinizi yağdan arındırmak adına ılık su ile yıkayın.