Cilde İyi Gelen Yiyecekler

Yediğiniz yiyecekler derinizi yakından ilgilendirir ve görünüşünü büyük seviyede etkisinde bırakır. Gıda kıymeti yüksek besinlerle yeme içme, gövde için ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin tertipli olarak katılması genel sıhatiniz değin derinizin sıhhati içerisinde mühimdir. Vitamin ve mineraller derinizin elastik olması ve pürüzlülük meydana gelişini geciktirmek için ihtiyaç duyulan esnek liflerin imalatı için kullanılır. Tene iyi gelen besinler bununla birlikte deri gözeneklerinde zedelenmeye yol açan oksidatif tahribatı engellemeye destek sağlar. Istikametli yağ kaynaklarını tüketmek ise teninizi nemli ve soft olmasını mümkün kılar. Bütün faydalı gıda kaynakları haricinde deri için en mühim unsurlardan biri de kafi oranda su tüketimidir.
Deri Sıhhati İçin Tavsiye Edilen Besinler

Havuç: Deri ve göz sıhhati için mühim vitaminler içinde yer alan A vitamini tarafından çok varlıklı olan havuç derinin görünüşünü geliştirmek için kullanılabilir. Oldukça oldukca nitelikli kozmetik losyonun muhteviyat kısmında bakarsanız “retinol” barındırdığını görmüş olacaksınız. Havuç da deri için naturel retinol işlevi görerek antioksidan tesiri ile derinin görünüşünü geliştirebilir. Havuç haricinde A vitamini yönünden varlıklı besinler içinde süt ve kepekli tahılları sayabiliriz.

Domates: “Likopen” ihtiva eden domates antioksidan rolü görerek deriyi ihtiyarlama emarelerine, ihtiyarlık lekelenmelerine ve kırışıklıklara aksi kollar. Hem de derinin güneşin zararı olan ultraviyole ışınlarından fazlaca faal bir halde muhafaza edilmesini mümkün kılar.

Balık: Somon, tuna benzer biçimde yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri aracılığıyla varlıklıdır. Omega 3 yağ asidinin tene yararı ise bilhassa alerjik tepkimeler sebebiyle tahribat olan derinin şahsı şahsını tedavi dönemini kısaltmasından dolayı oluşmaktadır. Bununla beraber deriyi nemli tutarak kurumanın negatif tesirlerine ve güneş ışınlarına aksi kollar. Somon benzer biçimde soğuk deniz balıkları deri için mühim bir mineral olan selenyum bakımından da varlıklıdır.

Ceviz ve Badem: Ceviz ve bademi, hücre zarını kuvvetlendirerek toksinlerin hücrelere girip harabiyete yol açmasını durdurmak için kullanabilirsiniz. Sıhhatli deri gözenekleri derinin sıhhatli görünmesi için gerekmektedir ve ceviz, badem şeklinde yemişler muhteviyatı yağ asitleri ile hücre yapısının korunmasına katkıda yer alabilir. Bununla beraber E vitamini ihtiva eden badem sıkı bir deri için ihtiyaç duyulan elastin liflerini kuvvetlendirerek özgür değişkenlere aksi savunma mümkün kılar.

Turunçgil: Sıhhatli kıkırdak, kan damarları, kemikler ve dişler için lüzumlu olan C vitamini cilt dokusunun büyümesini mümkün kılar, ihtiyarlamanın tesirlerine, sigaranın zararlarına ve kırışıklıklara aksi deriyi güvene alır. Bilhassa sigara içenler pürüzlülükleri geciktirmek için tertipli olarak C vitamini almalıdır. C vitamini aracılığıyla varlıklı öteki yiyecekler içinde brokoli, Brüksel lahanası, yeşil yapraklı sebzeler, kivi, mandalinayı ve çileği sayabiliriz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler C vitamini haricinde deriye ve genel hatlarıyla bedene yararlı demir ihtiva eder. Demir yetersizliği anemiye, kansızlık ise kandaki O2 dozunun düşmesine sebep olabilir. Kanda kafi oranda O2 yer almaması ise bütün öteki organlar benzer biçimde deri sıhhatini da yakından etkisinde bırakır. Deri hücrelerine kafi O2 ulaştırılamadığında derinin şahsını yenileme kabiliyeti zayıflar, pürüzlülükler derinleşir ve deri fazlaca ölü görünür.

Yaban Mersini: Çilek, böğürtlen, ahududu ve yaban mersini C vitamini tarafınca çok varlıklıdır ve derinin esnekliğini elde eden kolajenin imal edilmesine destek sunar. Bu meyveler içerisinde yer alan “antosiyanin” ve “ellagitannin” benzer biçimde flavonoidler antioksidan tesiriyle derinin yapısını geliştirir ve iltihaplanmaları engeller.

Yumurta: Yüksek protein ve amino asit içinde ne olduğu ile dokuların şahsını yenilemesine destek olan yumurta hem de selenyum ile deri kötü huylu tümörüne aksi savunma mümkün kılar. Yumurta içerisinde yer alan A vitamini ise deri hücrelerini kuvvetlendirerek ben ve deri lekelenmeleri meydana gelişini önüne geçer.

Su: Yaşamın devam edebilmesi, bütün uzuvların elbette çalışabilmesi ve toksinlerin bedenden atılabilmesi için muazzam olan su, teni nemlendirerek elastikiyetini kollar, kırışmasını engeller ve ihtiyarlamanın tesirlerini geciktirir. Sıhhatli bireyler için önerilen su kullanımı hanımlarda 2,5 lt baylarda ise 3 lt dolaylarındadır. Bu oranlar cırcır şeklinde bedenin su kaybetmesine yol açan muhtelif rahatsızlıklar ve alıştırmalar esnasında arttırılmalıdır.