Atatürk’ün Eğitim Hayatı İle İlgili Anıları

İlköğretim eğitiminin ardından Selanik Askeri Rüştiyesi’ne giren Atatürk burada, zekası ve yeteneği sayesinde vakit geçmeden öğretmenlerin ilgi odağı olmuştur. Bir gün matematik öğretmeni şöyle söylemiştir: ”Senin adın da Mustafa, benimki de . Böyle olmaz. Aramızda bir fark olsun. Artık senin adın Mustafa Kemal olsun.”  O günden bu yana herkes ona ”Mustafa Kemal” diye seslenmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Askeri Rüştiye’nin ardından Manastır Askeri İdadisine başlamıştır. Burayı da başarı ile tamamlamasının ardından İstanbul’da Harp Okuluna, en son da Harp Akademisinde eğitim almıştır. Bu okullarda da başarısını düşürmeyen Mustafa Kemal, kurmay yüzbaşı ünvanına sahip olarak orduya katılmıştır.

Atatürk’ün Eğitim Hayatındaki diğer Anısı da şudur:

Mustafa Kemal dördüncü sınıfta iken, bir beden eğitimi dersi sırasında öğretmeni koşu yarışması başlatmıştır. Okulun çevresinde iki tur koşulacak ve yarışma sonunda birinci gelen öğrenci okulca yapılacak yarışmada sınıfı adına yarışacaktı. İlk turu birinci tamamlayan Mustafa Kemal ikinci turun yarısında ise bitiş çizgisine hızla koşarken, az uzakta uçamayan bir kuşun kovalayan siyah, kocaman bir kediyi görür. Mustafa yarışmayı bırakarak hemen yavru kuşu kedinin pençesinden kurtarmıştır. Yavru kuşu seve seve yarışı en son bitirmesine rağmen hadiseyi öğrenen öğretmeninden yavru kuşu kurtardığı için övgü alan Mustafa, yarışta birinci olan arkadaşının:- Hayır, ben birinci olamam. Birincilik aslında Mustafa’nındır. O benden daha hızlı, sınıfımızı benden daha iyi temsil eder sözlerinin üstünde öğretmeni Mustafa’yı birinci birinci ilan etmiş, On beş gün sonrada görülmüştür ki yarışmada Mustafa okul şampiyonu olarak öğretmenlerinin ve arkadaşlarının güvenini boşa çıkarmamıştır sonraları ise  Selanik Şampiyonu olarak bir kupa sahibi olmuştur.

Hakkında