Amasya Nüfusu

Son verilere göre Amasya nüfusu 2014 2015 yılı için kaç. Bu sayfamızda son nüfus sayımına göre Amasya nüfusu ne kadar, erkek ve kadın olarak Amasya topla nüfusu konusunda bilgi vereceğiz. 2012 2014 2015 TÜİK Resmi Bilgi:

2014 2015 Son Nüfus Sayımına Göre : 322.283

amasya

Amasya Hakkında Bilgi:

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Amasya ili 2012 verilerine göre 322.283 nüfusa sahiptir. Merkez’le beraber 7 ilçesi bulunan Amasya’nın bu ilçeleri; Merkez, Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova ve Taşova’dır.

Tarihi çok eski zamanlara dayanan Amasya iline dair ilk bulgular M.Ö. 5500 yılına dayanır. Üzerinde yaşayan uygarlıklar; Hitit, Frig, İskit, Lidya, Pers, Hellen, Pontus, Roma, Bizans, Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı’dır. Verimli ovaları ve kaynakları nedeniyle uygarlıklar bu bölgeyi sürekli kullanmışlardır.

Pontus’lardan kalan Kral Kaya Mezarları günümüze kadar ulaşmıştır.

Osmanlı açısından oldukça stratejik bir görev üstlenen Amasya, gerek soyunun Türklere dayanması gerekse korunaklı coğrafi konumuyla Osmanlı şehzadelerinin yetiştirilmesi için kullanılmıştır. Yıldırım Beyazid, Çelebi Mehmet, Şehzade II. Murat gibi padişahlar Amasya’da valililk yapmıştır.

Son Nüfus Sayımına Göre : 322.283

Amasya kenti Kurtuluş Savaşı’nda da üzerine düşen görevi fazlasıyla yaparak Kurtuluş Savaşı planlarının yapıldığı şehir olma özelliği kazanmıştır.

ve Amasya Hakkında