Ankara Nüfusu

Son verilere göre Ankara nüfusu 2014 2015 yılı için kaç. Bu sayfamızda son nüfus sayımına göre Ankara nüfusu ne kadar, erkek ve kadın olarak Ankara topla nüfusu konusunda bilgi vereceğiz. 2012 2014 2015 TÜİK Resmi Bilgi:

2014 2015 Son Nüfus Sayımına Göre : 4.965.542

ankara

Ankara Hakkında Bilgi:

Ankara, ülkemizin başkenti ve nüfus açısından en büyük 2. İlidir. Coğrafi açıdan Türkiye’nin merkezine yakın bir bölgede bulunan Ankara’nın büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Yüzölçümü açısından da ülkemizin 3. En büyük ili olan Ankara’nın şehir komşuları Kırşehir, Aksaray, Eskişehir, Konya, Çankırı, Bolu ve Kırıkkale’dir.

Başkent oluşuyla beraber hızlı bir gelişim gösteren Ankara, Cumhuriyet’in ilk yıllarında tarım ve hayvancılıkla daha sonraları ise ticaret ve sanayi ile ekonomisini sağlamıştır.

Tarihine bakılacak olursa Ankara birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Başlıcaları; Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu’dur.

İklim olarak karasal iklimin hâkim olduğu Ankara’da bu iklime uygun tahıl ürünleri bolca yetişmektedir.

Başlıca akarsuları, Kızılırmak, Sakarya Nehri, Ankara Çayı’dır. Ülkemizin en büyük 2. ve Dünya’nın en tuzlu 2. gölü olan Tuz Gölü de şehrin sınırları içerisindedir.

Turizm açısından ülkemizin pek cazip yerlerinden olmayan Ankara, sadece belirli dönemlerde turist çeker ve bunun oranı oldukça düşüktür.

Ankara ile ilgili kısa kısa bilgiler;

-2012 verilerine göre nüfusu 4.965.542 olan Ankara, Dünya’nın da nüfusu en kalabalık illerindendir.

-Karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır.

-Avrupa’nın en büyük kentsel parkı “Harikalar Diyarı” 1 milyon 300 m²’lik bir alana yayılmıştır.

-Ankara ve çevresinde 53 müze bulunmaktadır.

-Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları Ankara’da bulunur.

Son Nüfus Sayımına Göre : 4.965.542

-Ankara’da bulunan devlet üniversiteleri; Ankara, Gazi, Hacettepe, ODTÜ’dür.

ve Ankara Hakkında