Afyonkarahisar Nüfusu

Afyonkarahisar nüfusu 2014 2015 yılı için kaç. Bu sayfamızda son nüfus sayımına göre Afyon nüfusu ne kadar, erkek ve kadın olarak Afyon topla nüfusu konusunda bilgi vereceğiz. Afyon Nüfusu 2012 2014 2015 TÜİK Resmi Bilgi:

2014 2015 Son Nüfus Sayımına Göre Afyon Nüfusu : 703.948

afyon

Afyonkarahisar Hakkında Bilgi:

İç Batı Anadolu bölümünde bulunan Afyonkarahisar 2012 verilerine göre 901.326 nüfusu olan bir ilimizdir.18 ilçeye sahip olan Afyonkarahisar Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Çevresinde Eskişehir, Konya, Isparta, Denizli, Uşak ve Kütahya illeri bulunur.

Tarihi çok eski çağlara dayanan Afyonkarahisar, Hitit, Frigya ve Lidya egemenlikleri gördü. Osmanlı’dan önce Germiyanoğulları beyliğine bağlı olan il daha sonra Osmanlı İmparatorluğu yönetimine girdi.

Coğrafi olarak bakacak olursak Afyon’un en önemli dağları; Sultan Dağları, Akdağ, Emir Dağları ve Kumalar Dağı’dır. Aksu Deresi ve Akarçay göze çarpan akarsuları olup Akşehir ve Eber Gölü’de göllerinden birkaçıdır.

İklim olarak ege ikliminden çok iç Anadolu ikliminin hâkim olduğu Afyon’da karasal iklim hakimdir.

Afyon ekonomisi mermer ve gıda üzerinde dönmektedir. En önemli gelir kaynakları; termal tesisleri, mermer, haşhaş, kaymak, sucuk, lokum, patates, Kızılay Maden Suyu, tahıl ürünleri.

Son Nüfus Sayımına Göre Afyon Nüfusu : 703.948

Ülkemizin birçok yerinden Afyon kaplıcaları için ziyaretçi akını olmaktadır.

Afyon Nüfusu ve Afyon Hakkında