Süleyman Şah Türbesi Nerede

Süleyman Şah türbesi hangi ülkede konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla bu yazımızı hazırladık.

Süleyman Şah türbesi hakkındaki operasyon ve koruma çalışmaları tüm hızıyla günümüzde de devam etmektedir. Bu bölgenin güvenlik açısından tedbirli olması için tüm çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Süleyman Şah’ın mezarının da içinde bulunduğu Süleyman Şah Türbesi, Türk topraklarının sınırının dışında bulunmaktadır ve bu türbe Türk askerleri tarafından muhafaza edilmektedir.

Süleyman Şah Türbesi şuan Suriye’nin Halep ilinde Karakozak köyü sınırları içinde yer almaktadır. Türkiye’nin toprak sınırları dışında bulunan tek toprak parçası Süleyman Şah Türbesidir. Bu türbede ayrıca Süleyman Şah’ın naaşı yanında iki askerinin de naaşı bulunmaktadır.

Süleyman Şah Türbesi, Türk tarihi açısından da oldukça önemlidir. Süleyman Şah Türbesinin yapımında Prof. Dr. Ünal Demiraslan da görev üstlenmiştir. Bu nedenle şuan Suriye sınırları içinde olması oldukça önemli bir durumdur.

Süleyman Şah hayatının son dönemlerinde Halep yakınlarında yeni yerler aramak amacıyla keşiflere çıkar. Caber kalesi ve Fırat Nehri etrafına yerleşir ancak Fırat nehrinden geçmeyi amaçlayan Süleyman Şah ve iki askeri bu bölgede boğularak yaşamını yitirir bu durumdan sonra Süleyman Şah Türbesi inşa edilmiştir ve bu alana Türk Mezarı adı verilmiştir.

Süleyman Şah Türbesi Hakkında Bilgi