Olumlu Bir İletişim Kurmak için Nelere Dikkat Etmeliyiz

Olumlu bir iletişim için dikkat edilmesi gerekenler konusunda size faydalı bilgiler vereceğiz.

İnsanlar ne kadar olumlu ilişkiler içerisinde olursa o kadar uyumlu ve anlayış içinde yaşarlar. Olumlu bir iletişim kurmak insanların rahat bir şekilde anlaşmasını ve haberleşmesini sağlar. Bazı insanlar iletişimsizlik gibi nedenlerden dolayı duygu ve düşüncelerini ya da karşısındaki insanlardan istediklerini anlatamazlar ve böylece iletişim sorunları ortaya çıkmaktadır.

Eğer sağlıklı bir iletişim kurulursa çözülemeyecek bir problem de ortada olmayacaktır. Bu nedenle şimdi olumlu ve sağlıklı bir iliişki için neler yapmalıyız bir bakalım;

– Kişiler iletişim kurarken bir taraf konuşurken bir taraf dinleyip onu anlamaya çalışmalıdır.

– Konuşan taraf sözünü bitirene kadar beklenmeli ve sözü bittiğinde diğer taraf konuşmalıdır.

– Olumlu bir iletişim kurmak için insanlar sinirlerine ve duygularına hakim olmalıdır ve fiziksel bir hareket yapmaksızın birbirlerini dinlemelidir.

– Her iki taraf da sabırla duygu ve düşüncelerini net bir şekilde anlatmalı ve aynı şekilde karşı taraf konuşurken de onu dinlemelidir.

– İnsanlar sorunlarla karşılaştığında sorunlarını kendi kafalarına göre değil konuyla ilgili bilgisi olan birini dinleyerek çözmelidir.

– Eğer kurulan iletişim sağlıklı bir iletişim ise insanlar konuşarak tüm sorunlarını, duygu, düşüncelerini ve isteklerini aktarabilirler.

– İnsanlar ilişki kurduklarında birbirlerinin hatalarını maruz görmelidirler.

– İnsanlar ancak sade ve anlaşılır şekilde konuşurlar ise sağlıklı bir iletişim kurabilirler bu nedenle  düşüncelerini kısa, öz ve anlaşılır kelimelerle ifade etmeye çalışmalıdırlar.