Böbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Böbreklerimin sağlığını korumak için yapılması gerekenler konusunda bu yazımızda sizlere bilgi vereceğiz.

Böbreklerimizin sağlığını korumak için yapmamız gerekenler;

– Bol bol hareket etmeliyiz; Her gün en asgari bir saat yürüyüş yapmalıyız. Yürüyüşün yanı sıra tempolu bir şekilde koşabiliriz ya da bisiklete binebiliriz. Böylece gün boyunca enerjik kalırız ve kalori yakarak kilo verebiliriz. Günlük yapılan spor sayesinde böbrek hastalıkları olan diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklar önlenmiş olur.

– Kan şekerimizi düzenli olarak kontrol etmeliyiz; Yediğimiz besinlere dikkat ederek uygun bir egzersiz programı uygulayabiliriz. Böylece kan şekerimiz düzenli bir seyirde gidecektir. Ayrıca senede en az bir kez kan şekeri ölçümü yaptırmalıyız. Bunlara ek olarak tuz tüketimimize dikkat etmeliyiz.

– Sağlıklı beslenmeliyiz; Yediğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Eğer yediğimiz besinler konserve ise önce sudan geçirmeliyiz.

– Bol bol su içmeliyiz; Böbreklerimizin sağlığını koruyabilmemiz için günde en az iki litre su tüketmeliyiz.

– Sigara kullanmamalıyız; Sigara, böbreklerde kan akışını yavaşlatır. Kan akışı yavaşladığı zaman böbrekler yeteri kadar süzme işlevini gerçekleştiremez ve vücut dışarı atılması gereken maddeleri atamaz.

– Bilmediğimiz ilaçları kullanmamalıyız; Bilmeden kullandığımız bazı ilaçlar, ağrı kesici haplar böbreklerde hastalıkların oluşmasına neden olabilir.