Kurban Nasıl Kesilir Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımızda sizlere kurban nasıl kesilir, kurban keserken nelere dikkat edilir

4 Ekim Cuma günü İslam alemi kurban bayramına girecek ve Allah rızası için kurbanlarını kesecek. Kestikleri kurbanların 1/3’ünü fakirlere, 1/3’ünü yakın akrabalarına ve 1/3’ünü ise evlerine ayıracaklar.

Peki kurban nasıl kesilir? Kurban kesilirken nelere dikkat edilir?

– Kurban,  kurban kesmeyi bilen bir kişi tarafından kesilmelidir. Kurban kesecek kişi kurbanı kesmeden önce besmele çekmelidir.

– Kurbanın gözleri bağlanmalıdır ve bıçak gösterilmelidir. Ayrıca diğer hayvanların yanında kurban kesilmemelidir ki bu durum hayvanları ürkütebilir.

– Kurban kesildikten sonra hayvan şişirilip derisi soyulabilir.

Kurban kesen insanlar yukarı da da dediğimiz gibi 1/3’ünü fakirlere ve kurban kesemeyenlere, 1/3’ünü yakın ailesine diğer kalan 1/3’ünü ise kendi evine ayırmalıdır. Kurban dağıtılırken kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar da vardır; Örneğin kurban etinin verildiği kimselerin gerçekten fakir ve maddi imkansızlıkları olduğundan emin olunmalıdır.Durumu iyi olan ailelere ve kurban kesebilecek olan ailelere pay verilmemeye özen gösterilmelidir. Çünkü kurban bayramının amacı et yiyemeyen insanların et yemesini sağlamaktır.