Andıç Nedir

Bir ara medyada çok sıkça duyduğumuz andıç nedir ?

Andıç, verilen özel buyruklarla alakalı bir meseleyi karargah subaylarının ayrıntılı bir şekilde görüşüp çıkan sonucu Genelkurmay Başkanlığı komuta katına sunduğu bir belgedir.

Ciddi bir meselede veya karar verilemeyen kapsamlı bir konuda komutan andıç gereksinimi duyar. Bu nedenle, önce Genelkurmay Başkanı ve  Genelkurmay 2. Başkanı görüşür. Ardından, 2. Başkan Genelkurmay’da “müşterek başkanlıklar” denen ve ilk dokuz rütbede bulanan, hepsi de korgeneral rütbesine sahip yedi “J başkanları” ile görüşür.

2. Başkan, bu konuya bakan J başkanını andıç sunması için görevlendirir. Diğer J başkanlarını ise, bu meseleye bakan birimleriyle iletişim halinde olmaları şeklinde ve onlara yardım etmeleri konusunda görevlendirir. Andıç’ın kesin sunum tarihide o zaman belirlenmiş olur.

Konuyla görevli J başkanı bu aşamaların ardından, şube müdürü ve proje subayına andıç’ı hazırlama buyruğunu verir. Andıç hazırlama süresi dahilince bu konuyla ilişkili tüm iletişim halinde olunur.

Sonra, daire başkanı ve J başkanı yardımcılarından geçen andıç belgesi, J başkanının da üst-ara onayı ve tavsiyeleri ile Genelkurmay 2. Başkanı’na ulaştırılır. Ondan sonra andıç son hali ile Genelkurmay Başkanı’na arzedilir.

28 ŞUBAT’TAKİ ANDIÇ SÜRECİ

28 Şubat sürecinde ‘Andıç vakası’ da oldukça ses getirmişti. PKK’nın önde gelenlerinden Şemdin Sakık’ın yakalanmasıyla ortaya çıkan  andıç belgesinde, Sakık’ın ifadesi diye çalınan bir belgeye gönderme yapıyordu.

Belgede, başta Cengiz Çandar ve M.Ali Birand gibi gazeteci ve yazarların  PKK’ya yardım ve yataklık yaptığı geçiyordu. Ardından ise Sakık’ın söylemlerinin yalan olduğu, o dönemde görevli komutanları tarafından çıkarılan sahte bir belge olduğu öğrenildi.

Andıç Hakkında