Askerlik Tecil Ettirme (AÖF Öğrencileri)

AÖF öğrencileri askerliği nasıl tecil ettirecek, AÖF askerlik tecil ettirme 2014 2015 ne zaman başvuru nasıl yapılır.

Askerlik tecil etmek yada ertelemek isteyenlerin, askerlik tecili için yerine getirmesi zorunlu olan hususlar vardır. Yüksek öğretimini yurt içinde bulunan kurumlarda alan öğrencilerin, okullarına kayıt yaptırmalarının ardından, bağlı bulundukları askerlik şubesine öğrenci olduğunu gösteren belgeye dayanarak, 29 yaşına kadar bir ertesi yıla tecil ettirebilirler.

asker

Açık Öğretim Fakültesinde öğretim gören öğrencilerin, askerlikle ilişiği bulunanlar, her sene ASAL’a toplu olarak gönderilmektedir. Kimi zaman kişiler bildirildiği halde askerlik şubesi öğrencilere askerlik çağrısında bulunmamaktadır. Bu gibi koşullarda öğrenciler askerlik tecili için,  AÖF   bürolarına bireysel başvurularını yapıp, öğrenci durum belgesi istemelidir. Geç kalmadan verilen belgeyi askerlik şubesine götürmelidirler. Kişiler belli şartları taşıyorlarsa bundan askerlik şubelerini haberdar etmeliler. Örneğin bu şartlar; mezun olma, yatay geçiş, kayıt dondurma, kayıt yenileme, ilişik kesme, tekrar kayıt olma, ilave öğrenim süresi elde etme, AÖF’de iki yıl üst üste sınıfta kalma gibi husulardır. Bu gibi şartları taşıyan kimseler iki aylık bir süre geçmeden bağlı oldukları askerlik şubelerine, öğrenci durum belgelerini bizzat götürmelidirler.

Öğrencilik halleri devam eden kimselerin askerlik tecil ettirme hususları, askerlik kanununda belirtilmiştir. 2013 yılı için Askerlik tecil ettirme işlemleri, 1111 sayılı askerlik kanununun 25. maddesinde düzenlenen şartlara göre yapılmaktadır. Lisans eğitimi devam eden kimseler, okudukları alan haricinde AÖF’ye, meslek yüksek okulunda eğitim alanlarda okuduğu alan haricinde AÖF’ye ve AÖF’de eğitim alanlar eğitim aldığı alanın haricinde kayıt yaptıran öğrencilerin, iki yüksek öğretim kurumunda eğitim almalarına fırsat tanıdığı için, askerliklerinin ertesi yıla tecili mümkündür.

Açıköğretim Fakültesi Öğrencileri AÖF Askerlik Tecil İşlemleri