Yüzü Sabunla Yıkamak Zararlı Mı?

Suratı herhangi bir sabunla yıkamak tükettiğiniz sabunun muhtevasına göre zararı dokunan bir durum haline gelebilir. Mesela nemlendirici ihtiva etmeyen, ph değeri tene müsait olmayan, aşırı dozda esans ve kimyevi nesne ihtiva eden sabunla tertipli olarak yüz bölgenizi yıkarsanız zaman içinde derinizde tahribat meydana gelebilir, deriniz kuru hale gelebilir ve pürüzlülükler çoğalabilir. Bilhassa kokulu sabunlar duyarlı tenlerde kızarmalara ve alerjik tepkilere sebep olabilmektedir. Yüz bölgenizi temizlerken sürdüğünüz sabunun ph değerinin 5.0-5.6 arasında bulunmasına, kokusuz bulunmasına ve nemlendirici barındırmasına özen gösterin. Bu cilt sağlığınız için büyük önem arz etmektedir.

Sabunun tene tesirleri nelerdir?

Yüz bölgesini sabunla yıkamak aşırı derecede zararlıdır diye bir genelleme yapmak, birçok sabun türünün bulunmuş olduğu çağımızda oldukça isabetli olmaz. Ayrıca kimi markaların kimi sabunları bilhassa çehre kesiminde kullanmak adına imal edilmektedir. Suratta kullanımı zararı olan sabunlar çok fazla boya, esans ihtiva eden, teni tahribat eden sabunlardır. Bununla birlikte deriyi yıkarken hem de yumuşak hale getiren natürel yağlarla imal edilen oldukça fazla sabun bulabilirsiniz. Bu yüzden sabun alırken çevrenizde yer alan kişilerin yorumlarını dikkate almanızda fayda var.

Çehre için sabun alırken dikkatli olunması gerekenler

• Deriyi kuru hale getirmemesi için ph değerinin 5-5.6 arası olması ihtiyaç duyuluyor.
• Organik yağlarla imal edilen sabunlar deriyi kuru hale getirmez.
• Nemlendiricili sabunları kullanabilirsiniz.
• Sabunun renkli olmaması renklendirme için herhangi bir kimyasal kullanılmadığı anlamına gelir.
• Kokulu sabunları suratınızda kullanmayın.
• Natürel sabunlar ötekilerine göre birazcık fazlaca pahalıdır amma velakin teninizi tahribat etmez.

Aldığınız sabuna özen göstermenize karşın yüz bölgenizi yıkadıktan sonrasında çok fazla yağlanıyorsa, tahribat oluyorsa ya da deriniz fazlaca kuru hale geliyorsa sabun tüketmek yerine deri şeklinizi müsait bir çehre ağartıcı yani yüz temizleyici tonik alabilirsiniz. Bu tarz ürünleri alırken özellikle yüz bölgesinde açık yara bulunan kişilerin doktorlarından destek almalarında fayda var.