Marmaray Nasıl Yapıldı

Marmaray projesi nasıl yapıldı, marmaray nasıl aktif hale geldi

Yüzyılın projesi olan Marmaray bugün açıldı. Marmaray projesi ile Osmanlı döneminden bu yana uzanan 150 yıllık rüya gerçek oldu ve bu rüyanın açılışı bugün saat 15.00’te Üsküdar’da gerçekleşti.

Marmaray 29 Ekim’de Resmen Açıldı !

Yüzyılın projesi Marmarayın açılışı bugün gerçekleşti. Marmaray projesi Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen 150 yıllık hayalin gerçekleşmesidir. Fikir babalığını 1860 senesinde Sultan Abdülmecid’in yaptığı Marmaray şimdiye dek yapılan çalışmalar ve  hazırlıklar sayesinde 2004 yılında yapımına başlandı. Sultan Abdülmecid’in İstanbul Boğazı’ndan geçmesini dilediği demiryolu tüneli olan ve günümüzde adı Marmaray şeklinde hayata geçirilen proje o tarihlerde denizin altında yapılacak sütunlar üstüne inşa edilmesi düşünülen bir demiryolu şeklinde hayata geçirilmesi arzu ediliyordu.

O tarihten günümüze kadar fizibilite etüdü gerçekleştirilen ve sonrasında farklı firmalarla finansman anlaşması kaleme alınan ve geçiş için güzergahı saptanılan projenin ilk inşaat çalışmaları 2004 senesinde gerçekleştirildi. 2009 yılında hizmete sunulması planlanılan fakat inşaat kazılarında bulunan tarihi kalıntılar projenin aksamasına neden oldu. Çünkü elde edilen  tarihi kalıntılar için arkeologlarla beraber çalışmalar yapıldı. Çıkan kalıntıların arkeologlarla incelenmesiyle birlikte sonunda nihayet Marmaray hizmete açıldı.

marmaray

Marmaray, boğazın iki yanında bulunan kıtalara köprü görevindedir. Marmaray boğaz geçişinde çift hat olarak, Kazlıçeşme’den sonra Yedikule’de yer altına giriyor, yeni yeraltı istasyonları ile Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerliyor, boğazın altından yol alarak yeraltından Üsküdar’dan geçiyor ve Ayrılıkçeşme’de tekrar yüzeye çıkarak Söğütlüçeşme’ye varıyor. Marmaray’ın bu yolculukta kat edeceği uzunluk 13,5 kilometre…

Yüzyılın projesi MARMARAY Aktif Halde !

“Yüzyılın Projesi” diye bilinen Marmaray, 29 Ekim yani bugün yapılacak açılış öncesi “Hayaldi gerçek oldu”, “2 kıta 4 dakika” ve “Günde 1 milyon yolcu” şeklinde propagandayla kamuoyuna sunuldu..

Marmaray, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 90. yıldönümünü olan bu günde Üsküdar’da, halkında katılabileceği bir merasimle saat 15.00’te hizmete açıldı.

Marmaray Projesinin Yapılışı Hakkında