İnternetten Sabıka Kaydı Alma ve Sorgulama

Adliyeye gitmeye gerek kalmadan internetten sabıka kaydı almak istiyorsanız yapmanız gerekenler bu sayfada. İnternetten sabıka kaydı sorgulama ve çıktı almak için ihtiyacınız tek şey e-devlet şifresi …

Eskiden sicil belgesi diğer adıyla Sabıka Kaydı belgesini, Adliye’ye giderek temin edebiliyordunuz. Şimdilerde ise sicil belgesi almak oldukça kolaylaştı. E-devlet şifresiyle birlikte internetten alabileceksiniz.  Bu şifre, insanlara oldukça kolaylık sağlıyor. Eskiden Adliye’ye gidip saatlerce sıra bekleyerek alınan belgeyi şimdilerde evinizde hiç yorulmadan almanızı yardımcı oluyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yaptığı anlaşma uyarınca e-devlet şifresiyle birlikte isteyen tüm vatandaşlar Adli Sicil Belgesi’ni alabilecek.

internetten sabıka kaydı alma

E-devlet şifresi sahibi olmak yeterli

www.turkiye.gov.tr web adresinden edinilecek adli sicil belgesinde bir barkod numarası yer alacak. Alınmış olan belgenin kağıda dökümünü talep eden kuruma çıktısını alarak verebilirsiniz. Kontrole önem veren kurumlar isterse e-devlet sitesinden, belge sahibinin TC kimlik numarasıyla giriş yaparak kontrol edebilirler.

Şifreyi PTT şubelerinden temin edebilirsiniz

Henüz daha e-devlet şifrenizi temin etmediyseniz herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL ücret ödeyerek alabilirsiniz. Eğer şifrenizi bir kez satın aldınız ve unuttuysanız ikinci kez alımlarda 4 TL ücret ödemeniz gerekiyor.

Büyük şehirlerde sabıka Kaydı alırken yaşanan çilelerin önüne geçmek için bu uygulama çok iyi oldu. Mesela; Anadolu Yakası’ndaki pek çok adliye birleşerek Kartal’a taşınmasının ardından taa belge almak için Kadıköy’den Kartal’a gidip saatlerce sıra bekleyip bu belgeyi almak başlı başına bir çile olsa gerek. Bu uygulamanın gelmesiyle vatandaş oldukça rahatlamış gözüküyor.

e-Devlet Girişi Yapmak İçin Tıklayın

İnternetten Sabıka Kaydı Almak