Kaçak Askerler Ne Zaman Askere Alınacak

Uzun dönem askerlik 12 aya düştü, oluşan açığı gidermek için asker kaçaklarını yakalama kararı çıktı. Kaçak askerler ne zaman askere alınacak, en kısa sürede kaçak durumda olan askerler askere alınacak …

Bakanlar Kurulu’nun  70 bine yakın er ve erbaşı ilgilendiren uzun dönem askerliği 15 aydan 12 aya düşürme kararının ardından bir gelişmeye daha imza attı. Bu gelişme şu yönde; 750 bin yoklama kaçağının askerlik görevini yerine getirmek için alınması amacıyla çalışmalar başlatıldı.

asker

KAÇAKLARA AİT BİLGİLER EMNİYETE GÖNDERİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), asker kaçağı 750 bin kişinin bilgilerini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne iletti. Bu kişiler Genel Bilgi Toplama (GBT) sisteminden aranıp bulunacak. Ayrıca polis ve jandarmalarının düzenli olarak yaptığı denetimlerinde yoklama kaçağı olduğu saptanılan kişiler hemen bulunduğu yerdeki askerlik şubesine götürülecek.

PARA CEZASINA ÇARPTIRILACAKLAR 

GBT sorgularında kişinin kaçak olduğu tespit edilmesi halinde kişiler hemen gözaltına alınmayacak. Mesai saatleri dışında veya hafta sonu yapılan GBT sorgularında kaçak olduğu tespit edilen kişilere tebligat yapılacak ve ardından serbest bırakılacak. Bu tebligatın ardından 15 gün sona ermiş ve hala askerlik şubesine teslim olmamış kişilere 1000 TL’ye kadar idari para cezasına çarptırılacaklardır.

Hatta yoklama kaçaklarına bazı durumlarda bankalarda hesap açtırmama, yurtdışına seyahat ettirmeme gibi sınırlamalar konulabilir.

ŞUBELER ASKERLİK VAZİFESİNİ YAPMAK İSTEYENLERLE DOLDU TAŞTI

Uzun dönem askerlik süresinin 15 aydan 12 aya indirilmesi asker adaylarına bir müjde gibi geldi. Sürenini kısalmasıyla gençler tecillerini bozdurdu ve Kasım 2013 celp döneminde silah altına girmek üzere askerlik şubelerine akın ettiler