En Çok İhtiyaç Duyulan Öğretmenlikler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2014 2015 Eğitim Öğretim yılı itibariyle en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlikleri açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmen atamaları ve Fatih Projesiyle ilgili merak edilenleri yanıtladı.

”Hangi branşlarda öğretmen açığı var” sorusuna, din kültürü ve ahlak bilgisi ile rehberlik branşları cevabını verdi. Bu alanlarda çok açık olduğunu, bir de matematik ve İngilizce branşlarında öğretmene gereksinim duyulduğunu belirtti. Avcı, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerindeki öğretmen açığına ise yeni açılan imam hatip orta okulları neden olmuştur.

Avcı, Şubat ayında beklenen öğretmen atamasına açıklık getirdi. ”2014 Şubatta ek bir atama yapılmayacak” dedi.

sinifogrenci

En çok ataması yapılan öğretmenlikler, Hangi branş öğretmenlerinin ataması daha çok ve iyi durumda 2014

Alan değişikliği amacıyla hizmet içi modül

Öğretmenlerin alan değişikliğine dair gelen sorular üzerine Bakan Avcı, alan değişikliğiyle ilişkili alınan mahkeme kararının etkili olması sorun teşkil ettiğini, sınıf öğretmenlerinin farklı nedenlerle alan değiştirerek tayin edildiğini anımsattı.

Avcı, ”Ancak mahkeme buna neden olan Talim ve Terbiye görüşünü uygun bulmamış ve demiş ki: ‘Bu konuda karar vermeniz gerekir.’ Biz de bu durumda olan arkadaşlarımızı, alan değiştirirken ek hizmet amacıyla aldıkları eğitimin yeterli olmadığını bu nedenle çoğunun mutsuz olduğunu gördük. Alan değiştirmiş ama seçtiği alanın gerektirdiği eğitime sahip olamamışlardır. Bu nedenle alanlarında devam etmeyi dileyenler için ilave bir hizmet içi şekli de hazırladık. Bu sayede alan değiştiren  öğretmenlerimizle alakalı sorun en alt düzeyde olacak ” dedi.

Strateji belgesi kasımda verilecek

Öğretmenlere verilecek Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi’ni kamuoyuyla ne zaman paylaşılacağı sorusuna Bakan Avcı, bunu ve Öğretmen Yeterlilikleri Belgesi’ni kasım ayının sonuna doğru paylaşacaklarını bildirdi.

Strateji belgesi için 2 yıl kadar zaman zarfı çalışma yapıldığını tekrarlayan Avcı, belgenin öğretmenlerin nasıl eğitileceğini, hangi standartlarda, hangi alanda ne gibi şartlar aranacağını belirteceğini söyledi. Bunun başka projelerle pekiştirilecek modelleme çalışması olduğunu belirten Avcı, şunları ekledi:

”Kamuoyu şunu öğrenmelidir. ”Milli Eğitim Bakanlığının belli alanlarda öğretmen gereksinimi mevcut ancak kadro açılarak bu öğretmenler alınmıyor.” düşüncesi oldukça yanlış. Hesaplamalarımıza göre tüm branşlarda okullarımızı istenilen seviyeye ulaştırdığımız vakit gereken öğretmen sayısı 125 bin kişi civarında olacak. Ancak şimdilerde, herhangi bir branştan, kendini öğretmen  adayı diye tanımlayan 250 bini aşkın gencimiz var ve bunların hepsi hemen meb personel adayı durumunda. Bunlara eğitim  fakültelerinde, fen fakültelerinde gelecekte öğretmen olurum diye eğitim gören öğrencilerimizi de eklediğimiz vakit bu rakam oldukça artıyor.”

Öğretmen istihdamı projeksiyonu çalışmasının, 20-30 yıl evvel yapılmış olmalı idi diyen Avcı, ”Öğretmen olmayı hedefleyen gençlerimizin çoğuna istesek de kadro verebilecek kapasitemiz yok” dedi.

“Eğitim materyalleri tekrar düzenleniyor”

Bakan Avcı, ”Fatih Projesi şimdilerde ne durumda? Bu sene hangi sınıflara, ve toplamda kaç öğrenciye bilgisayar dağıtıldı” sorularına projenin büyük hedefli,  eğitim teknolojileri projesi olduğunu belirtti.

Avcı, ”Bu proje kamuoyunda bir tek tablet bilgisayar dağıtma kampanyası  olarak nitelendiriliyor. Ancak bu bir tek öğrencilerin ve öğretmenlerin  tablet bilgisayarla tanışması değil bir de ders içeriklerinin bu yeni eğitim  materyallerine uyarlanacak yeniden tasarlanması projesidir” dedi.

Öğrenci ve öğretmenlere şimdiye kadar toplam 62 bin 800 tablet bilgisayar  dağıtıldığını açıklayan Avcı, 81 ilde uzaktan eğitim merkezlerinin kurulduğunu, bunların da 110 ‘a ulaştığını belirtti.

Avcı, ” Projenin son hali, bugüne kadar ihalesi yapılan okullarımızın dışında geri kalan 13 bin okulumuzun da altyapı ihalesinde sözleşme yapma safhalarındayız. 2013-2014 eğitim öğretim yılı için mevcut altyapısı oluşturulmuş 3 bin 362 okuldaki 9. sınıfta eğitim gören öğrencilere tablet  bilgisayar dağıtım çalışmalarımız hızla sürüyor” şeklinde açıklama yaptı.

Tablet bilgisayar ihalesinin ”bir yerden mal satın alır gibi bir aşama ” olmasını hedeflemediklerini söyleyen Avcı, bu materyallerin Türkiye’de üretilmesini istediklerini söyledi.

En Fazla İhtiyaç Duyulan Öğretmen Branşları Hakkında