Sağlıklı Bir İletişim Nasıl Olur

Sağlıklı Bir İletişim için neler gereklidir, sağlık iletişim nasıl olur

Sağlıklı iletişimde, kişiler konuşurken yüz yüze ve göz göze temas içerisinde gerekir. İnsan olumlu konularda konuşmaktan ziyade olumsuz konuları konuşmaya daha çok meyillidirler. Yanlışlardan yola çıkarak doğruları öğrenmeye çalışırız. Fakat sağlıklı iletişim kurmak istiyorsak daha çok olumlu konulardan bahsetmeliyiz. Maalesef toplum olarak bunu pek de beceremiyoruz.Çünkü insanların olumlu tarafları anlatılarak sağlanan iletişim, daha kabul edilebilir ve sağlıklı olmaktadır. İletişim kurduğumuz kişiyle olumlu konulardan bahsederek ona pozitif enerji vermeliyiz.

İletişim kurarken samimi cümleler seçmeliyiz. Karşımızdakine içten kelimeler kullanmak ve ismiyle hitap etmek daha sağlıklı bir iletişim sürdürmemize katkı sağlar.

Sağlıklı bir iletişim kurabilmek için en önemli hususlardan biri de iyi bir konuşmacı olmanın yanında, iyi bir dinleyici de olmaktır. Karşıdaki kimsenin aklı o kadar dolu olabiliyor ki karşıdakini dinlemiyor bile bu oldukça rastlanan bir durumdur. Önemli olan dinliyor gibi gözükmek değil gerçekten anlattıklarına değer vermek onu dinlemektir. İyi dinleyici karşıdakini tasdikleyen onu dinlediğini hissettiren onay kelimeleri kullanır. Böylece muhatabıyla iyi bir diyalog kurarak sağlıklı bir iletişimin temelleri atılır.

Sizce Neler Gereklidir ?