Yardımlaşma ve Dayanışma Nedir

Yardımlaşma ve dayanışma ne demektir kısaca , yardımlaşma nedir tanımı, dayanışma nedir tanımı

Yardımlaşma Ne Demektir

Yardımlaşma; Yapılması gereken bir şeyi bir kaç kişinin birlikte yapmasıdır. İnsanların tek başına üstesinden gelemeyeceği görevleri grupça yardımlaşarak yapmasıdır. Bir konu hakkında bilgimiz yetersizse grup arkadaşımızın o konudaki bilgisi kullanılır. Başka bir konuda diğer grup arkadaşının bilgisi yetersizse kendi bilgilerinin katılması suretiyle bir işin başarıyla tamamlanmasıdır.

Yardımlaşmanın Yararları ve Önemi 

  • İnsanların yardımlaşması sayesinde yardıma muhtaç kimselerin ihtiyaçları giderilir. Bu gibi yardımlar sayesinde muhtaç kimselerin yanlış hallerde bulunması önlenmiş olur.
  • İnsanlar arasında sevgi ve muhabbet bağı kurulur. İnsanlar toplumda kötülerin yanında iyilerinde olduğunun bilincine varır.
  • Hz. Muhammed, müslümanlara yardım etmelerini öğütlemiştir. Çünkü yardım ettikleri insanlar zor durumlarını aştıklarında kendileri de yardımlaşmanın tadına vardığı için yardım etmeye çalışır.
  • Zekât, sadaka gibi yardımlar müslümanların aralarında birlik ve beraberliğin yaşandığının kanıtıdır. Sınıf farkının aşılmasına etkendir.

Mutlu toplumlar, sağlıklı toplumdan meydana gelir. Sağlık sıkıntıları olan insanların etrafındaki kimselerin yardımlarına gereksinimleri vardır. Bu nedenle toplumu oluşturan kişilerin birbirine yardım etmeleri şarttır. Maddi ve manevi olarak insanlar birbirleriyle yardımlaşırsa o toplum huzurlu ve mutlu olacaktır.

Dayanışma Ne Demektir

İnsanlığın ilk yıllarından bu yana insanlar topluluk halinde yaşamaya başlamışlardır. Çünkü, ”Yalnızlık Allah’a mahsustur” sözününde belirttiği gibi insanlar yalnız yaşayamazlar. Her konuda birbirlerine gereksinim duyarlar. Bir kimsenin yapamadığını , eksik yanını diğer bir kimse doldurur. Bu sayede insanlar dayanışmayla yaşamlarını sürdürürler. Türk toplumu dayanışmaya ve yardımlaşmaya oldukça önem vermiştir. Bunu şuradan anlıyoruz ki; Kurtuluş Savaşı döneminde Türk Milleti’nin birbiriyle dayanışması sayesinde ülkeyi düşman işgalinden kurtarmışlardır.

Dayanışmanın Yararları ve Önemi

Toplumsal dayanışma; bir toplumun her bir bireyin yardımlaşması ve birlikte hareket etmesidir. Toplumsal dayanışma ülkelerin talihi açısından oldukça önemlidir. Çünkü, dayanışmalar sayesinde toplumlar ve ülkeler kalkınır. Toplum içindeki bireylerin birbirine zarar vermekten çok yarar sağlanmayı istemeliler. . Çünkü bu sayede hem ülkemiz hemde biz insanlar refaha kavuşuruz. Toplumu oluşturan kişiler birlikte hareket etmelidirler. Bu toplum olmanın bir koşuludur. Yine bunun da en güzeli örneği; Kurtuluş Savaşıdır. Kurtuluş savaşında millet kaderine küsmemiş birlik ve beraberliklerini gösterip mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Bu azimleri sayesinde Ülke bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülkelerin kalkınması ve dünya sıralamasının en üstüne taşınmasında en önemli etken toplumsal dayanışmadır.

Yardımlaşma ve Dayanışma Hakkında