Hemşire Nasıl Olunur

Nasıl Hemşire Olunur, öğrencilerin çok merak ettikleri bir konuda hemşire nasıl olur konusunda bilgi veriyoruz.

Meslek seçimini Hemşirelikten yana kullanmak isteyenler  ilk öğretimi bitirmelerinin ardından bu yönde ilerlemelidir. Lise eğitimini bu yönde bir temeli olması amacıyla Sağlık Meslek Liselerinin Hemşirelik bölümlerinde almaları oldukça yararlı olacaktır. Lisenin ardından üniversite eğitimini Hemşirelik yüksek okullarında almalıdır.

hemşire sağlık hastane

Önlisans eğitimlerini hemşirelik bölümünde almak isteyenler için öğrenci seçme sınavında Hemşirelik veya Hemşirelik ve Sağlık hizmetleri bölümünün gerektirdiği puana sahip olmaları yeterli ve ÖSYM tercih formunda Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri ile ilgili yüksek öğrenim okullarını tercih etmeleri şarttır.

Hemşirelik yüksek öğretim programları 2 yıllıktır. Sağlık hizmetleri Meslek yüksekokulundan mezun hemşireler deneyim kazandıkça sorumlu hemşireliğe,baş hemşire yardımcılığı ve baş hemşireliğe gelebilmektedirler.

HEMŞİRELERİN VAZİFELERİ ŞUNLARDIR;

Özel hastane,devlet hastanesi ve ya sağlık ocakları gibi sağlık kuruluşunda vazifelerini yapan hemşireler öncelikle hastayı kabul eder ve doktorun muayenesine hastayı hazırlar. Acil vak’alarda ilk müdahaleyi yapma yetkisi olan hemşireler; Serum takar,bandajlar,pansuman yapar,tansiyon ve vücut ısısını ölçer ameliyat doktorlarına yardımcı olur, iğne vurur. Doktorun,hasta için yapmasını istediği tedaviyi yapar.

Hemşire Olmak mı İstiyorsanız ,