Facebook’ta Bu Virüse Dikkat

Son günlerde yüzbinlerce kişinin kullandığı Facebook üzerinden artan hesabınıza kadar ulaşıyor.Facebook virüsüne dikkat, Facebook virüs kurtulma konusunda öncelikle yakalanmayın.

Son günlerde Facebook üzerinden yayılan virüs kullanıcıların hesaplarını tehdit ediyor. Bu sayede tüm bilgilerinizi de ele geçiren virüs bir şekilde sizden şifrenizi de isteyerek hesabınıza tamamıyla erişiyor

facebooktc

KULLANICILAR FARKINA VARIYOR

“Erkek tuvaletine kadın girerse” gibi başlıklı videolar kişilerin ve grupların sayfalarına kendini kopyalayarak bunu merak edip açan kullanıcılara bulaşır. Bu kötü uygulamalardan arınmak isteyen kullanıcılar şunları yapmalıdır;

İKAZLAR DİNLENMELİDİR

Bir kısayola açılmak istendiğinde Facebook  ‘Lütfen dikkatli ol’ ikazı yapabilir.  Bu ikaza mutlaka uyulmalıdır.

ŞİFRE GİZLENMELİ

Tıklanılan bir sayfada veya indirmek istediğiniz uygulama inmeden önce sizden ‘Bu siz misiniz?’ ‘Doğrulama gerekiyor’ gibi ekranlarda şifresi isteniyor ise asla şifrenizi girmemelisiniz.

Eğer bu durumlarda şifre girilmiş ve uygulama indirilmişse, hemen hem Facebook şifresini hem facebook adresinin bağlı olduğu mail adresinin şifresi değiştirilmelidir. Ayrıca indirilen uygulama hemen kaldırılmalıdır.

GÜÇLÜ ÖNLEMLER ŞART

Çok sık bu konuyla karşılaştığını söyleyen bilişim yazarı Buğra Ayan, böyle virüsler genelde hep aynı çalışır. Sahte Facebook ekranları sayesinde şifre elde etmeye eğer şifreyi elde edemezse sahte videolar izlettirerek bu virüsü yollarlar. Ayan, buna önlem olarak mutlaka telefon doğrulamasının aktif olmalı ve Facebook ikaz ekranı göderdiği ve sonu .htm .html gibi uzantılarla biten kısa yollar açılmamalıdır” dedi.

Facebook Virüs