Ünlüler hangi semtlerden ev alıyor?

İstanbul’da ünlü isimler, yaşamak ya da yatırım yapmak için belli semtleri tercih ediyor. Ünlülerin akın ettiği bu semtler ağırlıklı olarak şehrin merkezinde ve boğazın kıyısında bulunuyor.
Ünlülerin tercihi boğaz semtleri!
Şehrin merkezinde yaşamayı tercih eden ünlü isimler İstanbul’un en büyük problemi olan trafikten de bir nebze de olsa kurtulmuş oluyor. Diğer yandan boğaz kıyısındaki semtler sakin ve deniz manzaralı bir yaşam da sunuyor. Ünlü isimler bu semtlerde yaptıkları gayrimenkul yatırımlarından da kısa vadede kazanç sağlayabiliyor. Peki, ünlülerin tercih ettiği semtlerde satılık ve kiralık ev fiyatları ne durumda? İşte ünlü isimlerin tercih ettikleri semtler ve bu semtlerdeki satılık ev ve kiralık ev fiyatları…

Arnavutköy / Beşiktaş
İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Arnavutköy semti, güzelliğiyle ünlüleri cezbeden semtlerden!Ortalama daire fiyatı: 1.333.568 TL
Kira fiyatı: 3.841 TL
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 29 yıl

Bebek-Istanbul - Copy

Bebek / Beşiktaş

Beşiktaş’a bağlı olan Bebek, İstanbul’un en yaşanılası semtlerinden biri…

Ortalama daire fiyatı: 1.338.911 TL

Kira fiyatı: 4.052 TL

Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 28 yıl

Beylerbeyi

Beylerbeyi / Üsküdar
Boğazın incisi olarak görülen Üsküdar Beylerbeyi, sakin ve huzurlu ortamıyla ünlü isimleri rağbet ettiği bir semt.

Ortalama daire fiyatı: 710.927 TL
Kira fiyatı: 2.230 TL
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 27 yıl

Cihangir
Cihangir / Beyoğlu
İstanbul Beyoğlu’na bağlı olan Cihangir, ünlü isimlerin en çok tercih ettiği semtlerin başında geliyor. Cihangir, şehrin merkezinde olması ve bohem yaşam tarzıyla tercih ediliyor.

Ortalama daire fiyatı: 758.743 TL
Kira fiyatı: 3.430 TL
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 18 yıl

İstinye / Sarıyer

Sarıyer İstinye, merkezi konumuyla ünlüler tarafından tercih edilen semtlerden…

Ortalama daire fiyatı: 1.018.530 TL
Kira fiyatı: 4.100 TL
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 21 yıl

Levent / Beşiktaş

İstanbul Beşiktaş’a bağlı olan Levent, ünlülerin tercih ettiği semtlerden biri. Levent, hem şehrin merkezinde hem de sakin bir semt.

Ortalama daire fiyatı: 862.632 TL
Kira fiyatı: 3.272 TL
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 22 yıl

Moda Kadıköy

Moda / Kadıköy

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan ve son zamanlarda yeniden revaçta olan Kadıköy Moda, ünlülerin tercih ettiği semtlerden biri!

Ortalama daire fiyatı: 618.114 TL
Kira fiyatı: 2.580 TL
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 20

Nişantaşı / Şişli
İstanbul Şişli’ye bağlı olan Nişantaşı, ülkenin en prestijli semti olarak biliniyor. Birçok lüks markayı bulunduran caddesi, eski apartmanlarıyla daima dikkat çeken Nişantaşı, her dönem ünlü isimlerin tercihi oluyor.

Ortalama daire fiyatı: 760.987TL
Kira fiyatı: 3.756 TL
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 17 yıl

Tarabya / Sarıyer
İstanbul Sarıyer’e bağlı olan Tarabya, ünlülerin en çok tercih ettiği semtlerin başında geliyor. Tarabya, boğaz manzarasıyla her zaman revaçta olan semtlerden biri…

Ortalama daire fiyatı: 778.354 TL
Kira fiyatı: 1.963 TL/AY
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 33 yıl

Ulus / Beşiktaş
İstanbul Beşiktaş’a bağlı olan Ulus, satılık daire fiyatlarının en yüksek olduğu semtlerin başında geliyor. Ulus da ünlü isimlerin yaşamak için tercih ettiği semtlerden…

Ortalama daire fiyatı: 1.074.785 TL
Kira fiyatı: 3.444 TL/AY
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 26 yıl

Zekeriyaköy / Sarıyer

İstanbul Sarıyer’e bağlı olan Zekeriyaköy, şehirden uzakta doğayla iç içe yaşamak isteyen ünlülerin tercihi…

Ortalama daire fiyatı: 510.424 TL
Kira fiyatı: 2.099 TL
Kiraya verilen konutun geri dönüş süresi: 20 yıl

Kaynak: http://blog.zingat.com/unluler-hangi-semtlerden-ev-aliyor/

İstanbul’un en eğlenceli 5 semti ve emlak fiyatları!

Satılık ev ya da kiralık ev ararken bakılan kriterler değişti! Artık yaşanılan evin iş kadar, eğlenilecek sosyal alanlara da yakın olması önemseniyor. Özellikle İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde yaşanılan bölgede bakılan önceliklerden biri eğlenilecek sosyal alanlar oluyor. Yürüme mesafesinde sinemaya gidebilmek, araç kullanmadan arkadaşlarla buluşmak ya da istenilen zaman alışveriş yapabilmek önemli bir kriter haline geldi. İşte İstanbul’da hem ulaşımın hem eğlencenin merkezi olan, satılık ev ya da kiralık ev bakarken tercih edebileceğiniz 5 semt ve emlak fiyatları!

 

Nerede yaşamalı, nerede eğlenmelisiniz? Hemen şimdi yaşamSkoru’nuzu öğrenin!

Moda Kadıköy

1. Moda
Son yıllarda Moda’ya bir göç yaşanıyor… Herkes Moda’da yaşamak, eğlenmek ya da kafe açmak istiyor. Kafeler, pastacılar, dünya mutfakları restoranları, dondurmacılar gibi Moda’nın yeme-içme kültürü açısından da oldukça geniş bir yelpazesi var. Moda’da cafe, pub, sinema, tiyatro gibi birçok sosyal alan da bulunuyor. Bu yoğun ilgi elbette satılık ev ve kiralık ev fiyatlarına da yansıyor.

Emlak trendi: Geçen yıl Moda’nın bağlı olduğu Caferağa Mahallesi’nde 100 metrekarelik satılık daire fiyatı 473 bin 607 TL iken, bu yıl Caferağa Mahallesi’nde satılık daire ortalama fiyatı 541 bin 799 TL oldu.

 

2. Karaköy

Beyoğlu’nun en eski semtlerinden biri olan Karaköy, yeni bir dönüşümün eşiğinde. Bölgenin tarihi havası içinde yer alan kafeler, galeriler, kahve dükkanları ile Karaköy evi eğlenceye yakın olsun isteyenlerin tercihi oluyor.

Emlak trendi: Karaköy’ün bağlı olduğu Beyoğlu’nda geçen yıl 100 metrekarelik ortalama satılık daire fiyatı 288 bin 213 TL iken, bu yıl için Beyoğlu ilçesinde satılık daire ortalama fiyatı 372 bin 245 TL oldu.

 

Karaköy’de mi oturmalısınız? Hemen yaşamSkor’undan öğrenin!

 

Cukurcuma

3. Çukurcuma
Çukurcuma en çok antika dükkanlarıyla dikkat çekiyor. Cihangir, Sıraselviler, Galata gibi eğlence ve sanat akslarına yakın bir konumda bulunan Çukurcuma, bozulmamış tarihi ve mahalle havasıyla birçok kişinin yaşamak için tercih ettiği bir bölge.

Emlak trendi: Çukurcuma’nın bağlı olduğu Beyoğlu’nda geçen yıl 100 metrekarelik ortalama satılık daire fiyatı 288 bin 213 TL iken, bu yıl için Beyoğlu ilçesinde satılık daire ortalama fiyatı 372 bin 245 TL oldu.

 

4. Bebek

Boğaz semtlerinin en güzellerinden biri olan Bebek denizi, manzarası ve sakinliğinin yanı sıra birçok restoranı ve eğlence merkezleriyle dikkat çekiyor.

Emlak trendi: Beşiktaş’a bağlı olan Bebek’te 2015 yılında 100 metrekarelik satılık daire ortalama fiyatı 1 milyon 055 bin 307 TL iken, bu yıl için Bebek Mahallesi’nde satılık daire ortalama fiyatı 1 milyon 107 bin 973 TL oldu.

 

Bebek hayalinizdeki semt mi? Hemen yaşamSkoru’nuzu öğrenin?

Cengelkoy

5. Çengelköy
Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’yle tanınan Çengelköy, son yılların en çok tercih edilen semtlerinden biri. Boğaz manzarası ve mahalle kültürüyle ziyaretçilerini karşılayan Çengelköy, özellikle balık restoranlarıyla dikkat çeken semtlerden biri.

Emlak trendi: Üsküdar’a bağlı olan Çengelköy’de 100 metrekarelik bir dairenin ortalama fiyatı 277 bin 416 TL iken, bu yıl için Çengelköy Mahallesi’nde satılık daire ortalama fiyatı 339 bin 210TL oldu.

Kaynak: http://blog.zingat.com/istanbulun-en-eglenceli-5-semti-emlak-fiyatlari/

Bebek – Çocuk Güvenliği

İçindeki su ne kadar sığ olur­sa olsun, asla bir çocuğu küvette veya su havuzunda tek başına bırakmayın. Eğer evinizde silah bulunduruyorsanız, içlerini boşal­tıp kilitli bir dolapta saklayın ve anahtarını da çocukların erişeme­yeceği bir yerde tutun.

30 veya daha az kiloda olan çocukların, aracın arka koltuğuna yerleştirilen, uygun boyutta ve emniyet kemeri ile güvenli hale ge­tirilmiş bir araba koltuğuna oturtulmaları gerekir. 10 kilodan az olan bebeklerin ise, yine aracın arka koltuğuna, aracın arka tarafına ba­kacak şekilde yerleştirilmiş bebek koltuğuna oturtulmaları gerekir.

Oyun halindeki çocukların izlenmesi gerekir. Eğer bir yüzme havuzunuz varsa, havuzun etrafına, kapısı olan bir çit çekin ve kapısını kilitli tutun. Çocuklarınıza yüzmeyi öğretin ve iyi yüzebiliyor olsalar dahi, onları asla yalnız bırakmayın.

gv

Bisikletlerin iyi çalışıyor du­rumda olduklarından emin olun. Bisiklet veya motosiklet kullanıyorken, kayak yapıyorken, kaykaya biniyorken veya paten kayıyorken sizin ve çocuğunuzun, baş bölgesindeki yaralanmaları büyük ölçüde azaltan  kask, dirsek, bilek ve diz bantları takmanız şarttır.

Bu tür aktivitelere katıldığında, çocuğunuzun kuralları bildiğinden ve onlara uyduğundan ve gerekli olan tüm ekipmanları kullandığından emin olun. Siz iyi bir örnek olun.

Bebeklerde otosomal trisomi sendromları

Down sendromunun klinik belirtileri
Çük ve basık burun, maksiller hipoplazi, küçük ağız, dışarda duran dil, iç epikantus ve yukarı çekik göz), iriste benekler, küçük belirgin veya malforme kulak, dişlerde hipoplazi ve düzen­sizlik, kısa bo^ün, kısa el ve ayak parmakları, 5. Parmakta klinodaktili, pelvis hipoplazisi sık gö­rülen anomalilerdir. Down sendrom lu çocukların yaklaşık % 40 ında kongenital kalp anomalisi (atrioventriküler kanal, ventriküler septal defekt, patent ductus arteriosus, atrial septal defekt) görülür. Bu hastalarda küçük yaşlarda solunum yolu infeksiyonları sıktır. Akut lenfoblastik lösemi call) insidansı genel top­luma oranla yüksektir. Întestinal atrezi ve im perfore anüs sık görülen diğer anomalilerdir.
Down sendromlu hastalarda son yıllarda ba­zı biyokimyasal özellikler saptanmıştır. Superok sit desmutaz enzimi ile ilgili genin 21. Kromo­zomda olduğu ortaya çıkmış ve bu hastalarda enzim düzeyi, normal kişilere oranla 1.5 kat faz­la bulunmuştur. İnterferon ile ilgili genin de 21. Kromozomda olduğu, bilinmektedir. Basit tipte ve translokasyon tipinde aynıdır. Ye nidoğan döneminde on esas belirtiden altısı var­sa down sendromu tanısı konur Esas belirtiler hipotoni, zayıf moro refleksi, ek iemlerde hiperfleksibilite, ensede fazla deri, düz leşmiş yüz profili, gözlerin yukarıya doğru çekik olması, kulaklarının küçük veya anormal olma­sı, pelvis displazisi, 5. Parmakta orta falanks displazisi ve elde enine çizgi (simian çizgisi) dir.
Hipotoni yaş ilerledikçe azalır. Fizik, motor ve mental gelişme geriliği hastalığın esas bulgu­ları arasındadır. Bunların içinde en önemlisi olan zekâ geriliği yaşın ilerlemesi ile daha belir­ginleşir. Hafif mikrosefalı, brakisefali, fontanel lerin geç kapanması, tipik yüz görünümü Hastalığın doğal gidişi . ilk yaşlarda belirgin olmayan zekâ geriliği giderek belirgin duruma gelir. ( örneğin 3 yaşın altında % 50 nin üzerin­de olan ıq, 3 9 yaş arasında 50 nin altında, ge­nellikle de 25 50 arasındadır. Sosyal davranış, zekâ yaşının çok üzerinde olduğundan bu çocuk­lar çevreye iyi uyum sağlarlar. Genellikle mutlu, taklitçi .arkadaş canlısı, ritm ve müzik yeteneği olan çocuklardır. Az bir bölümünde emosyonel sorunlar vardır. Erken yaşlarda başlanan özel gelişme ve eğitim programları ile çocuğun sos­yal gelişmesi anne, baba çocuk ilişkileri yönle­rinden iyi sonuçlar alınmaktadır. Büyüme ilk 8 ayda oldukça yavaştır, kemik yaşı geridir, daha sonraki yıllarda kemik gelişimi normalleşir. Eriş­kin boyu normale oranla kısadır. Ergenlik genellikle gecikir. Kızlar çoğu kez fertil, erkekler ise inf ertildir.

Erken yaşta ölümlerin en önemli nedeni bir­likte bulunan kalp anomalileridir. Antibiyotik­lerin uygulanması, eski yıllarda sık görülen so­lunum yolu’ infeksiyonlarma bağlı mortaliteyi azaltmıştır. Bebeklerde trisomi 18 sendromu (e trisomi,. Edwards sendromu)
1:3000 1:8000 oranında görülür ve otosomal trisomi sendromları arasında ikinci sıklıkta ge­lir. Yüzün küçük görünümü, mikrognati, belirgin oksipit, düşük ve malforme kulaklar tipiktir. Bunun dışında en sık görülen malformasyonlar düşük doğum tartısı, kas ve yağ dokusu hipopla zisi, hipertoni, mental gerilik, gelişme geriliği, kongenital kalp anomalileri (vsd, pda), böb­rek anomalileri, herniler, kriptorşidizm, parmak­larda fleksiyon deformiteleri, yarık, dudak ve damak, göz anomalileridir. Kız çocuklarında da­ha sıktır. Hemen bütün olgularda ağır bir kalp defekti bulunduğundan yaşam süresi çok kısıtlı ve en çok 3 aydır. Down sendromunda olduğu gi­bi anne yaşı etiolojide önemli bir etmendir. 18. Kromozomun trisomisi translokasyon tipinde de olabilmektedir. Kalıtsal translokasyonlarda yine­leme riski yüksektir.

Bebeklerde trisomi 13 sendromu (d trisomi, patau sen­dromu)
Oldukça nadir olan bu sendrom canlı do­ğumlarda 1:5000 1:20000 oranında rastlanmakta­dır. Holoprosensefali tipi defektler, mlkrosefali, mikrognati, yarık dudak damak, mikroftalmi, kolobom, saçlı deri defekti, düşük malforme ku­lak, parmaklarda fleksiyon deformiteleri, fırlak topuk, kapiller hemangiom, fizik ve mental ge­lişme geriliği, konvülziyon, apne nöbetleri, po lidaktili, ağır kongenital kalp defektleri görü­lür. Yaşam süreleri çok kısıtlıdır. Translokasyon tipi trisomi d 13 grubun translokasyonu, 18 e gö­re daha sıktır. Burada da taşıyıcıların tanınması önemlidir.

Trisomi 22 sendromu
Mental ve fizik gelişme geriliği, mikrosefali, mikrognati, kulak önünde deri uzantısı veya si­nüs, düşük ve malforme kulak, yarık damak, kongenital kalp anomalileri, ince başparmak, alt ekstremitelerde deformite başlıca bulgulardır. Karyotipte bantlama yöntemi kullanılmazsa 22 trisomiyi, 21 den ayırt etmek olanaksızdır. Triso mi 21 e oranla insidansmın az olmasının nedeni büyük olasılıkla bu fetusların. Abortusla sonlan masıdır.
Bebeklerde diğer otosomal trisomi sendromları
Daha nadir görülen ve son yıllarda tanımla­nan trisomi sendromları arasında en çok görü­len c grubuna ait olanlardır. Trisomi 8 ve triso­mi 9 sendromları oldukça belirli fenotipik özel­likler gösterirlerse de çoğunlukla mozaik cnor mal/trisomi 8) olduklarından bulgular mozaik liğin derecesine göre değişebilir. Gelişme gerili­ği, belirgin alın, çökük gözler, kalın dudaklar, belirgin kulak, geniş burun kökü, hipertelorism, mikrognati, el ve ayak parmaklarında kampto daktili, uzun ince gövde ve dar pelvis yapısı tri­somi 8 li hastaların başlıca fenotipik bulguları­dır.
Trisomi 9 sendromu, hemen daima mozaik olgular olarak rastlanır. Başlıca klinik bulgular ağır motor, mental ve fizik gelişme geriliği, dar alın, mikrosefali, çekik gözler, dar palpebral fis sür, belirgin burun köprüsü, düşük malforme kulak, eklem kontraksiyonları, kongenital kalp anomalisidir. Olguların çoğu bebeklik çağında ölürler. Mozaik olmayan trisomi olguları ise letaldir.

Kısmi trisomi sendromlarma ilişkin özellik­ler özetlenmiştir.
Delesyon sendromları
Otosomal bir kromozomun tam eksikliği (otosomal monosomi) yaşamla bağdaşmaz. Bu­na karşın, otosomal kromozomların veya seks kromozomlarının delesyonuna bağlı (kısmi mo­nosomi) çeşitli klinik tablolar tanımlanmıştır. Delesyon sendromları içinde en sık görülenleri 4. Ve 5. Kromozomların kısa kolunun delesyonu c4p ve 5p ) 9. Kromozomun kısa kol delesyo­nu (9p ), 18. Kromozomun kısa ve uzun kolunun delesyonu (18p , 18q ), 21, ve 22. Kromozomun kısa kol delesyonlarıdır (21p ve 22p ).

Aybalam Ne Demek? Aybalam Nedir?

Azerice kökenli bir kelimedir. ”Ay” hitaplarda kullanılmaktadır. ”Balam” ise yavru, güzel, bebek, tatlı, anlamı taşımaktadır. Aybalam kelimesi, sevimli olan kişiler, hususlar için kullanılmaktadır. Azerica halkı tarafından çok sıkça kullanılan bir sözcüktür. Bununla birlikte, Azerice Türkçeye en yakın dillerdendir. Yabancılık çekmeden konuşup, anlayabileceğiniz dil arasındadır. Samimiyet gösteren bir hitap şeklidir.

  • Yavuz Bingölün seslendirmiş olduğu şarkı.