Türkiye mortgage sektörü için stratejik işbirliği!

Türkiye’deki mortgage sektörü ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. “Ortak stratejik işbirliği” adıyla duyurulan işbirliğinin amacının mortgage sektörünü geliştirmek olduğu açıklandı.

İşbirliğiyle ev sahibi olmayı kolaylaştıracak mortgage sistemi kapsamında ülkemizde uygulanabilecek finansal modellerin belirlenmesine odaklanılacak.

Ortak stratejik işbirliği” başlatan üç kuruluş ise Türkiye Varlık Fonu (TVF), İslami Özel Sektör Kalkınma Kuruluşu (ICD) ve İslam Kalkınma Bankası’nın özel sektör kolu Catalyst Grup.

 

 

Türkiye Varlık Fonu işbirliği sponsoru

İşbirliği kapsamında Türkiye Varlık Fonu sponsor, ICD lider düzenleyici kuruluş, Catalyst ise teknik danışman olarak görev alacak.

Ortak stratejik işbirliğinde başlangıç olarak, mortgage ekosistemlerinin küresel olarak karşılaştırmalı bir incelemesi ve mortgage sektörü için bir ana kalkınma planının geliştirilmesi hedefleniyor.

 

 

Ortak stratejik işbirliği için ne dediler?

Türkiye mortgage sektörünü geliştirmeyi amaçlayan işbirliği ile ilgili şu açıklamalar yapıldı:

İslami Özel Sektör Kalkınma Kuruluşu (ICD) Üst Yöneticisi (CEO) Halid Al Aboodi: “Türkiye’deki mortgage sektörünün genişlemesi, ailelerin ev sahipliğini artırmakla beraber ekonomiye de sayısız olumlu fayda sağlayacaktır.”

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Bostan: “İşbirliğimiz, ortaklarımızın da desteğiyle mortgage sektörü için yeni ve özel modellerin tanımlanmasını amaçlıyor. TVF’nin en önemli hedeflerinden birisi, sağlayacağı değer artışıyla birlikte sermaye piyasalarının çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak. Sermaye piyasaları bu büyüyen ekosistem içinde genişlemesini sürdürecek.”

Catalyst Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nazih Al Naser: “Bu işbirliğimiz kapsamında, ortaklarımızla birlikte Türkiye’ye İslami mortgage finansmanı konusundaki uzmanlığımızı sunacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Türk konut sektörü, sürdürülebilir likidite ve büyüme için sermaye piyasalarına güvenmektedir. Mortgage sektörünün desteklenmesi, doğrudan Türkiye ekonomisinin genelinde önemli pozitif etkilerin ortaya çıkmasına neden olurken, likiditeyi de artıracaktır.”

 

 

Kaynak: http://blog.zingat.com/turkiye-mortgage-sektoru-icin-stratejik-isbirligi/