Yavuz Sultan Selim Köprüsü artık sigortalı

İstanbul’un 3. köprüsü olarak da bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünyanın önde gelen sigorta ve reasürans brokerliği şirketlerinden JLT Sigorta ve Reasürans Brokerliği tarafından sigortalandı. Sigorta sözleşmesi bir yıllığına yapılmış olsa da, aksi bir durum olmadıkça sözleşme her yıl yenilenecek.

 

Sigortalanan ilk boğaz köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yangın, sorumluluk ve terör teminatları ile bir yıllığına sigortalanmasına dair bir açıklama yapan JLT Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Servet Gürkan şunları söyledi:

“İşletmeci firma ICA ve özel risk mühendisleri ile çok kapsamlı bir risk ölçümleme çalışmasının ardından, dünyanın en büyük sigorta şirketleriyle tanışmak ve riski anlatmak için Londra’da bir road-show yaptık. Bu road-show’un ardından beklediğimizin çok üzerinde bir ilgiyle, neredeyse 2 tane köprü sigortalayabilecek kadar kapasite bulduk. Sigortalanma sürecinde ICA müthiş bir iş ortaya koydu ve risk yönetimini çok uygun bir şekilde yaptı.”

Değeri 3 milyar doları aşan bir varlığı sigortalamanın tahmin edilebileceği gibi pek kolay olmadığının altını çizen Gürkan, “Türk sigorta sektörünün büyüklüğünün 33 milyar dolar olduğunu düşünürseniz Türk sigorta sektörünün yüzde 10’una tekabül eden bir riske yönelik sigorta temin etmek için yurt dışındaki sigorta ve reasürans pazarlarından destek almak kaçınılmaz oluyor. Köprü yangın, sorumluluk ve terör teminatları ile sigortalandı. Köprünün sigortalanması bankacılık sektörünün proje finansmanı sağlamasına da önemli bir referans oldu.”

Kaynak: http://blog.zingat.com/yavuz-sultan-selim-koprusu-artik-sigortali/