Yavuz Sultan Selim Köprüsü artık sigortalı

İstanbul’un 3. köprüsü olarak da bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünyanın önde gelen sigorta ve reasürans brokerliği şirketlerinden JLT Sigorta ve Reasürans Brokerliği tarafından sigortalandı. Sigorta sözleşmesi bir yıllığına yapılmış olsa da, aksi bir durum olmadıkça sözleşme her yıl yenilenecek.

 

Sigortalanan ilk boğaz köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yangın, sorumluluk ve terör teminatları ile bir yıllığına sigortalanmasına dair bir açıklama yapan JLT Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Servet Gürkan şunları söyledi:

“İşletmeci firma ICA ve özel risk mühendisleri ile çok kapsamlı bir risk ölçümleme çalışmasının ardından, dünyanın en büyük sigorta şirketleriyle tanışmak ve riski anlatmak için Londra’da bir road-show yaptık. Bu road-show’un ardından beklediğimizin çok üzerinde bir ilgiyle, neredeyse 2 tane köprü sigortalayabilecek kadar kapasite bulduk. Sigortalanma sürecinde ICA müthiş bir iş ortaya koydu ve risk yönetimini çok uygun bir şekilde yaptı.”

Değeri 3 milyar doları aşan bir varlığı sigortalamanın tahmin edilebileceği gibi pek kolay olmadığının altını çizen Gürkan, “Türk sigorta sektörünün büyüklüğünün 33 milyar dolar olduğunu düşünürseniz Türk sigorta sektörünün yüzde 10’una tekabül eden bir riske yönelik sigorta temin etmek için yurt dışındaki sigorta ve reasürans pazarlarından destek almak kaçınılmaz oluyor. Köprü yangın, sorumluluk ve terör teminatları ile sigortalandı. Köprünün sigortalanması bankacılık sektörünün proje finansmanı sağlamasına da önemli bir referans oldu.”

Kaynak: http://blog.zingat.com/yavuz-sultan-selim-koprusu-artik-sigortali/

2016’da 3 dev proje hazır!

Daha proje aşamasındayken hayata geçirecekleri bölgelerde gayrimenkul fiyatlarını etkilemeye başlayan ve tamamlanması merakla beklenen Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüp Geçişi için hizmete girme tarihleri netlik kazandı.

 

3 dev projenin açılış tarihleri 

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, üç dev projenin 2016 yılı içerisinde bitirileceği müjdesini vererek tarih tarih hizmete girme takvimini açıkladı. Buna göre:

Osmangazi Köprüsü için 30 Haziran’da,

Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yollarıyla 26 Ağustos’ta,

Avrasya Tüp Geçişi ise 20 Aralık’ta hizmete giriyor.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada dev projelerde sona yaklaştıklarını ifade ederek, Türkiye’de ulaşım alanında inşaatı devam eden projelerin önemli bir kısmının dünyanın en büyük projeleri arasında yer aldığını belirtti ve “Bu yıl hizmete alınacak üç proje Türkiye’nin ulaşımını dünya standartlarının ötesine taşıyacak” dedi.

Kaynak: http://blog.zingat.com/2016da-3-dev-proje-hazir/

Sancaktepe’de konut fiyatları neden yükseliyor?

İstanbul’un yükselen değerlerinden Sancaktepe’de markalı projeler konut fiyatlarını yükseltiyor. Sancaktepe’yle ilgili bir rapor hazırlayan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği’nin (TDUB) Başkanı Bekir Yener Yıldırım, bölgedeki konut fiyatlarının artışını değerlendirdi. 

 

1+1 konutlara yoğun ilgi

3. Köprü’ye yakın bir yerde konumlanan Sancaktepe’de Üsküdar–Sancaktepe Metrosu ile Marmaray, Anadolu Geçit Projesi ve metrobüs bağlantılarının sağlanacak olmasının gayrimenkul fiyatlarını yükselttiğini belirten Bekir  Yener Yıldırım, bölgede markalı konutların metrekare satış fiyatlarının 4.500-5.500 TL arasında, markasız konutların metrekare fiyat aralığının ise 2 bin 500 – 3 bin 500 TL arasında değiştiğini söyledi. Yıldırım, bölgede üniversite öğrencilerinin yaşamasının 1+0 ve 1+1 konut tiplerine ilgiyi artırdığını da ekledi.

 

A sınıfı ofislerin metrekare fiyatı 3 bin TL

Bölgede A sınıfı ofislere ilginin yoğun olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Sancaktepe‘de A sınıfı ofislerin metrekare satış fiyatları 4 bin 500 – 5 bin TL arasında, ara sokaklarda yer alan ofislerin metrekare satış değerleri ise 3 bin – 4 bin TL arasında değişiyor” dedi.

 

 

Kaynak: http://blog.zingat.com/sancaktepede-konut-fiyatlari-neden-yukseliyor/

Pilotlar hangi projeden ev alıyor?

İstanbul Büyükçekmece’de yükselen Toskana Orizzonte projesi 3. havalimanına yakınlığı sebebiyle pilotların tercihi oluyor. Projede villa fiyatları 650 bin USD ile 1 milyon 200 bin USD arasında değişiyor. İlk etabı ekim ayında teslim edilen konutların ikinci etap teslimi ise Haziran 2016’da! 

 

Farklı bir yaşam alanı

Arkan Yapı tarafından hayata geçirilen Toskana Orizzonte projesinde 187 villa bulunuyor. Yatay mimarisiyle dikkat çeken Toskana Orizzonte projesinde üzüm bağları, zeytinliği, hobi bahçeleri, futbol sahaları, tenis kortları, çok amaçlı kapalı spor salonu, şehir parkı, köprüleri, Dolce Vita spor ve yaşam kompleksi, alışveriş merkezi, köy fırını, köy kütüphanesi, köy kahvesi, köy bakkalı, restoranları, yürüyüş parkurlarıyla farklı bir yaşam alanı inşa ediliyor.

 

Projenin yüzde 10’nu pilotların

3. köprü ve 3. havalimanı inşaatı ile bölgede konut satışlarının hız kazandığına dikkat çeken Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan projenin ilk etabında yer alan villaların yüzde 10’unun pilotlar tarafından tercih edildiğini belirtti. Toskana Orizzonte’nin bulunduğu lokasyonun yeni yapılan köprü, havalimanı ve bağlantı noktalarına yakınlığı sebebiyle yoğun bir dönemden geçtiklerini ifade eden Arıkan, “Dünyada oldukça başarılı örnekleri bulunan konsept projemize özellikle yatay yaşamı benimseyen beyaz yakalılar, kalabalık aileler, sanayi ve iş adamları rağbet gösteriyor. Son dönemlerde pilotların da 3. havaalanı sebebiyle projemizi tercih etmeleri satış ofisimizin ziyaretçi sayısında artışa neden oldu” dedi.

Kaynak: http://blog.zingat.com/pilotlar-hangi-projeden-ev-aliyor/