Yavuz Sultan Selim Köprüsü artık sigortalı

İstanbul’un 3. köprüsü olarak da bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dünyanın önde gelen sigorta ve reasürans brokerliği şirketlerinden JLT Sigorta ve Reasürans Brokerliği tarafından sigortalandı. Sigorta sözleşmesi bir yıllığına yapılmış olsa da, aksi bir durum olmadıkça sözleşme her yıl yenilenecek.

 

Sigortalanan ilk boğaz köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yangın, sorumluluk ve terör teminatları ile bir yıllığına sigortalanmasına dair bir açıklama yapan JLT Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Servet Gürkan şunları söyledi:

“İşletmeci firma ICA ve özel risk mühendisleri ile çok kapsamlı bir risk ölçümleme çalışmasının ardından, dünyanın en büyük sigorta şirketleriyle tanışmak ve riski anlatmak için Londra’da bir road-show yaptık. Bu road-show’un ardından beklediğimizin çok üzerinde bir ilgiyle, neredeyse 2 tane köprü sigortalayabilecek kadar kapasite bulduk. Sigortalanma sürecinde ICA müthiş bir iş ortaya koydu ve risk yönetimini çok uygun bir şekilde yaptı.”

Değeri 3 milyar doları aşan bir varlığı sigortalamanın tahmin edilebileceği gibi pek kolay olmadığının altını çizen Gürkan, “Türk sigorta sektörünün büyüklüğünün 33 milyar dolar olduğunu düşünürseniz Türk sigorta sektörünün yüzde 10’una tekabül eden bir riske yönelik sigorta temin etmek için yurt dışındaki sigorta ve reasürans pazarlarından destek almak kaçınılmaz oluyor. Köprü yangın, sorumluluk ve terör teminatları ile sigortalandı. Köprünün sigortalanması bankacılık sektörünün proje finansmanı sağlamasına da önemli bir referans oldu.”

Kaynak: http://blog.zingat.com/yavuz-sultan-selim-koprusu-artik-sigortali/

2016’da 3 dev proje hazır!

Daha proje aşamasındayken hayata geçirecekleri bölgelerde gayrimenkul fiyatlarını etkilemeye başlayan ve tamamlanması merakla beklenen Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüp Geçişi için hizmete girme tarihleri netlik kazandı.

 

3 dev projenin açılış tarihleri 

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, üç dev projenin 2016 yılı içerisinde bitirileceği müjdesini vererek tarih tarih hizmete girme takvimini açıkladı. Buna göre:

Osmangazi Köprüsü için 30 Haziran’da,

Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yollarıyla 26 Ağustos’ta,

Avrasya Tüp Geçişi ise 20 Aralık’ta hizmete giriyor.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada dev projelerde sona yaklaştıklarını ifade ederek, Türkiye’de ulaşım alanında inşaatı devam eden projelerin önemli bir kısmının dünyanın en büyük projeleri arasında yer aldığını belirtti ve “Bu yıl hizmete alınacak üç proje Türkiye’nin ulaşımını dünya standartlarının ötesine taşıyacak” dedi.

Kaynak: http://blog.zingat.com/2016da-3-dev-proje-hazir/

3. Köprü ile ilgili gayrimenkul yatırımında 10 ipucu!

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Havalimanı gibi projeler çevresindeki yerleşim yerlerinde konut ve arsa fiyatlarına doping yaptı.

3. Havalimanı’nın yıl yıl konut fiyatlarına etkisi

6 bölgede fiyatlar 3-4 kat arttı

İşte yatırımcısına bu projelerin başlangıcından bu yana 3-4 kat değer kazandıran o bölgeler:
•  Arnavutköy
•  Beykoz
•  Çatalca
•  Çekmeköy
•  Eyüp
•  Sarıyer

Arnavutköy’de en yeni satılık arsa ilanları için tıklayın!

 

Konut ve arsa fiyatlarında hareketlilik
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, köprü inşaatının başlaması, hatta güzergâhının açıklanması ile birlikte Avrupa Yakası’nda Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-Kayabaşı aksı ile Zekeriyaköy’de, Anadolu yakasında ise özellikle Beykoz, Çekmeköy ve Sancaktepe bölgelerinde konut piyasasında hareketlilik yaşandığını açıkladı.

 

3.kopru.yenifoto.1

3. Köprü bu ilçelerde yatırımcısını sevindiriyor!
İşte TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü’nün açıklamalarına göre, İstanbul’un değer kazanan ve kazandırmaya devam eden bölgeleri:
1. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü de içerisinde bulunduran Kuzey Marmara Otoyolu ile bağlantı yollarına yakın çevredeki arsa ve tarla fiyatları değerlendi: Özellikle Eyüp, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz ve Çekmeköy’de…
2. Arnavutköy ve Çatalca için bu artışta İstanbul’un 3. Havalimanı’nın etkisi de bulunuyor.
3. 3. Köprü’nün en çok değer artışı sağladığı bölgeler Arnavutköy Karaburun, Beykoz Riva, Sarıyer Uskumruköy ve Çekmeköy Nişantepe. Bu bölgelerde yaklaşık 3-4 kata varan artışlar yaşandı.
4. Kuzey Marmara Otoyolu güzergâhı üzerinde ve bağlantı yollarının yakınlarındaki konut projelerine bakıldığında, özellikle Sancaktepe kentsel dönüşüm ve yeni konut projeleriyle dikkat çekiyor.
5. Sancaktepe’de çoğu inşaat aşamasında olmak üzere planlama aşamasındaki projeler de dikkate alındığında 4 bin yeni konut stoku 2018’e kadar ilçeye kazandırılacak.
6. Sancaktepe’yi takip eden Çekmeköy ilçesinde ise bu sayı yaklaşık 930 civarında.
7. İstanbul Anadolu Yakası’nda Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yollarına yakın bölgelere bakıldığında, Sultanbeyli’de de yaklaşık 650 konutluk yeni stokta 2017 başına kadar hayatın başlaması planlanıyor.
8. İstanbul Avrupa Yakası’nda Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı yollarının yakın noktalarına bakıldığında Sarıyer’de yaklaşık 300 yeni konut stokuyla Zekeriyaköy ve Uskumruköy dikkat çeken bölgeler.
9. Köprü çevresinde yeni imara açılacak alan olmayacağı düşünüldüğünde, mevcut imara sahip ve özelikle köprü çıkış ve bağlantı yollarına yakın konut alanlarında yeni projelere bu süreçte hız verildiği ve gayrimenkul geliştiricilerinin bu bölgelerde yeni projeler için önemli adımlar attıkları görülüyor.
10. 3. Köprü ile birlikte konut fiyatlarında artış Göktürk, Zekeriyaköy, Başakşehir, Çekmeköy, Sancaktepe ve Beykoz bölgelerinde yaşanıyor. Ancak bu yükseliş arsalardaki oranlar kadar değil.

3. köprü, İstanbul’un gelecek 20 yılını değiştirecek!

Kaynak: http://blog.zingat.com/3-kopru-ile-ilgili-gayrimenkul-yatiriminda-10-ipucu/