Konutta satışlar arttı, sektörün önemli isimleri yorumladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de daire satışları Ocak 2017’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artarak 95 bin 389 oldu. Peki, sektörün önemli isimleri bu artışı nasıl yorumluyor? İşte sektörün önemli isimlerinin konut satışlarının artmasıyla ilgili yorumları…

 

 

Konut kampanyası etkili oldu
Altan Elmas / Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:
Ağustos 2016’da Emlak Konut öncülüğünde Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) desteğiyle birçok firmanın kârlarından feragat ederek gerçekleştirdiği kampanyanın büyük fayda sağladı. Geçen yıl ülke olarak yaşanılan sıkıntılı süreçlere rağmen rekor konut satışı gerçekleştirildi. Bugün açıklanan TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ocak’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artarak 95 bin 389’a ulaştı. Ocak ayındaki satışlarda bu sonuca ulaşılmasında sektörün bir arada hareket etmesi ve oluşan sinerjinin de etkisinin olduğunu düşünüyoruz.
Emlak Konut GYO öncülüğünde Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve GYODER’in desteğiyle gerçekleştirilen ödemelerde 20 yıla uzayan vade ile ikinci kampanya döneminde bulunuluyor. 240 aya kadar uzayan vadeler konutu daha ulaşılabilir hale getirdi. Şubat ayında başlayan bu kampanyanın da şubat ve mart ayı satışları üzerindeki olumlu etkilerini önümüzdeki aylarda göreceğiz. Dolayısıyla bu durum 2017 yılı satış rakamlarında da önemli bir artış sağlayacaktır, yeni bir rekor görebiliriz. Yine TÜİK verilerine göre ilk kez satılan konut sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 arttı ve 44 bin 235 olurken, ikinci el konut satışları da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 15 artış gösterdi ve 51 bin 154 oldu. Diğer yandan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yabancı yatırımcılar gibi KDV’siz gayrimenkul alımı hakkından yararlanabilecek. Söz konusu düzenlemenin de konut satışlarına artı bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

 

 

Uzun vadeli konut kredisinin gücü
Tamer Özyurt / Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı:
Emlak Konut’un geçtiğimiz yıl başlattığı uzun vadeli konut kredisi kampanyasıyla canlanma gösteren gayrimenkul sektöründe bu büyümenin kalıcı olmasını umuyoruz. Ocak ayındaki artışın temelinde uzun vadeli konut kredisinin gücünün yatıyor. Böylelikle ev sahibi olmak isteyen yatırımcı ödemelerini uzun vadeye yayarak, daha kolay ev sahibi olabiliyor. Durum böyle olunca da konut satışlarındaki büyüme de ciddi oranda artıyor. Emlak Konut’un öncülüğünde şubat ayında başlatılan 240 ay vadeli konut kredisinin yansımalarını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.
Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 artmasını çok değerli buluyoruz. İlk konut satışlarının artması eldeki gayrimenkul stokunun azalması anlamına geliyor ve bu da gayrimenkul sektörü açısından oldukça sevindirici bir durum.

 

“2017’de sektöre hızlı giriş yaptık”
Özen Kuzu / Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi :
Ocak ve şubat aylarında gayrimenkul sektörü adına önemli kararlar alındı. 2017’ye sektör olarak hızlı bir giriş yaptık. Hükümetimizin inşaat sektörünün önünü açan ve satışları hızlandıracak kararlar alması, sektör temsilcilerinin kampanya oluşturmasıyla satışlarda artış yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek.

Kaynak: http://blog.zingat.com/konutta-satislar-artti-sektorun-onemli-isimleri-yorumladi/