3. Havalimanı Arnavutköy’de arsa fiyatlarını uçurdu!

İlk etabının 2018 yılında açılması planlanan 3. Havalimanı Arnavutköy ve Çatalca illerinde arsa fiyatlarında artışa sebep oldu. Karadeniz sahiline Terkos gölüne yakın Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında 7700 hektar alanlık Akpınar ve Yeniköy köyleri arasına yapılacak havaalanı ile değerlenecek bölgeye ilgi yüksek! 

 

3. Havalimanı’nın yıl yıl konut fiyatlarına etkisi

 

 

Metrekare fiyatları 80 TL’den yükseldi

Son 2 yılda özellikle Arnavutköy ve Çatalca ilçelerine olan ilgi ve bu ilgiye bağlı olarak artan fiyatları değerlendiren Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol; “Havalimanı çalışmaları sürerken bir yandan da raylı sistem bağlantı projesinde gerekli adımlar atılmaya başlandı. Proje bedeli toplam 4 milyar 845 milyon 600 bin TL olarak açıklanan ve 13 istasyondan oluşan metro hattı ile kent merkeziyle 3. Havalimanı arasında ulaşım 30 dakika gibi kısa bir süreye inecek. Toplu ulaşım ağının gelişmesine paralel olarak bölgedeki fiyatlar da artacak. 3. Havalimanı projesi konuşulmaya başlanmadan önce bölgede metrekaresi 80 TL’den alıcı bulan arsa fiyatları bugün 250-300 TL’ye kadar çıkıyor” dedi.

 

Çatalca satılık arsalar!

 


Yatırımcı arsayla ilgileniyor

Yatırımcıların bölgede konutta çok arsayla ilgilendiğine dikkat çeken Erol sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Arnavutköy’de Tayakadın, Yeniköy, Durusu Gölü ve Karaburun mevkilerinde yüzde 30 ila 50 oranında artış söz konusu. Çatalca da değerlenen ilçelerden. Geçtiğimiz Ekim ayında metrekare fiyatları 1.500 TL civarında seyrederken şuan 2 bin TL’ye kadar yükseldi. Bu yükselişlerin devamı da muhtemel, talep artacak ve İstanbul genişlemeye devam edecek.”

 

Arnavutköy satılık arsalar!

 

Yabancı yatırımcıların gözü bölgede

3. Havalimanı projesi çevresinin tapuda şu an tarla olarak geçtiğini söyleyen Emre Erol; “Havaalanı 76 milyon 500 bin metrekarelik bir alana inşa ediliyor ve projenin çevresinde bulunan bölgelerin zamanla imara açılması planlanıyor. İmar izinlerinin alınması beklenen 325 bin dönümlük arazi üzerine kurulacak yeni şehirlere 4 milyon kişinin ikamet etmesi bekleniyor. Bölgede sadece konut değil, otel, ofis, alışveriş merkezi, sanayi ve lojistik yatırımları da yer alacak. Suudi Arabistan, Lübnan, Katar ve Kuveyt’ten gelen yabancı yatırımcıların bölgeyle yakından ilgilendiğini söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak: http://blog.zingat.com/3-havalimani-arnavutkoyde-arsa-fiyatlarini-ucurdu/