Çocuklar İçin İnternet Kullanımı ve Zararları

Çocuklar İnternetin Tehlikesinin Farkına Varamıyor

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmaya göre, küçük yaşlardaki çocukların birçoğu internette en çok yaptıklarının başında bireysel bilgilerini sosyal ağlarda paylaşmak ve kendi yaşlarına hitap etmeyen oyunları oynamakmış.

İngiltere’deki ISC2 IT adlı güvenlik eğitimi şirketince gerçekleştirilen araştırma kapsamında toplam 1.162 çocuğun verileri yer alıyor.

Araştırma sonucunda çocukların yüzde 18’inin, internetten tanıştıkları arkadaşlarını gerçek hayata taşıdıkları bilgisi oldukça endişe verici…

ogrencitablet

İnternetin zararları, çocuklar için internet kullanımı ve dikkat edilmesi gerekenler

SORUNLAR AİLELERİN, BİLİNÇSİZLİĞİ NEDENİYLE MEYDANA GELİYOR

Bu araştırma kapsamında edinilen bir diğer bilgi ise şöyle; Ülke gençlerin yüzde 55’i sık sık internet tacizine maruz kalıyor.

Bu Güvenlik eğitimi uzmanlarının çocukların anne babalarına şöyle bir tavsiyede bulunuyor; ”ebeveynler lütfen çocukları internet başındayken izleyin onları tehlikelerden koruyun” diyor.

ISC2 IT anketinin asıl amacı okullarda çocuklara internet güvenliği hakkında bilgi vermesini istemektir. Araştırmayı yapan bilgi güvenliği uzmanı Tim Wilson “Çoğu ilkokul öğrencisinin ailesi internet hakkında pek bilgili değil, hatta çocuklar bu konuda ailelerini geçiyor.”

Londra, Kent ve Guernsey’de bulunan 15 ilkokuldan öğrencilerin katıldığı araştırmada Wilson “Gençler internette ebeveynlerinin bilmediği birçok tehlikeli şeylerle uğraşıyor. Bu sonuç ailenin ilgisizliği değil bilinçsizliği yüzünden çıkıyor.” şeklinde konuştu.

 İNTERNETTE GECELERE KADAR DOLAŞMAK, OKULDA DİKKAT DAĞINIKLIĞINA NEDEN TEŞKİL EDİYOR

Araştırma yer alan çocukların yüzde 43’ünün her gün mutlaka internete girdiğini, yüzde 46’sı ise her girişinde en az  iki saat internet başında kaldıklarını söyledi.

Çocukların yüzde 22’si ise istisnasız internete akşam 21.00’den sonra giriyor, yüzde 7’si de gece yarısına kadar internet başında oturuyor. Bu kapsama giren çocuklar gece geç saatlere kadar internette olması nedeniyle okulda dikkat dağınıklığının olduğunu belirttiler.

Çocukların yüzde 23’ü interneti video oyunları oynamak için, yüzde 18’i sosyal ağları kullanmak için ve yüzde 17’si video izlemek için kullanıyorlar..

İnternette oynanan oyunların yüzde 19’unu savaş oyunları oluşturuyor. Bu oyunlarının, aslında 18 yaş alt sınırı oyunlar olduğu da incelemede ortaya çıkıyor.

İNTERNETTE TEHLİKEYİ ANLAYAMIYORLAR

Araştırmayı gerçekleştiren güvenlik uzmanları, ”çocukların internette ve oyun oynamak için harcadıkları vakitler onlar için tehlike oluşturuyor”kanısına sahipler.

Araştırma dahilindeki çocukların yüzde 18′ i internette tanıştıkları insanlarla arkadaşlık ediyor hatta günlük hayatta da bu kişilerle buluşuyorlar . Ancak bu çocukların çoğu buluşmaya, büyük kardeşleri ile gitmişselerde, üçte biri yalnızca arkadaşlarıyla gittiğini belirtmiştir.

Oslo Üniversitesi’nden, Çocuklar ve İnternet adlı projede Avrupa Birliğine danışmanlık görevinde bulunan Dr. Elizabeth Staksrud, çocukların internetten tanıştığı kişilerle buluşması aslında onlar için  olumlu tecrübeler olsa da, çok az ihtimalle tehlikede arz edebilir düşüncesine sahiptir.  Bu tehlike anlarında çocukların anında bunu idrak edemeyeceğini bu sebeple çocuklar böyle bir şeye kalkışacaksa mutlaka ebeveynlerin haberi dahilinde olmalıdır, diye ekledi.

Birçok uzmanın değindiği bu konu ” çocukların internetle ilişkili bilgileri olsa da gerçek hayatta yaşayacağı tehlikelerden sakınacak bilgiye sahip değildir şeklindedir.”

Bu araştırma sonucunda ailelere ”çocuklarının internetteki davranışlarını yakından takip etmeli ve onları tehlikelere karşı bilinçlendirmeliler” ikazı yapılmıştır.