Bal Tutan Parmağını Yalar Atasözü Kompozisyon

, Bal Tutan Parmağını Yalar Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Yine farklı bir atasözü ile karşınızdayız. Bu yazımızda Bal tutan Parmağını Yalar atasözünün ne anlama geldiğini neyi ifade ettiğini inceleyeceğiz.

Bu atasözü ile verilmek istenen mesaj, insanlığın yararına ve iyiliğine olan bir işi yapan kimse, o işin yararından iyiliğinden kendi de faydalanır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse: Bir baklavacı da çalışan birini düşünün ürettiği çeşit çeşit baklavalarla insanların damak tadına hitap etmektedir. İnsanların tatlı ihtiyacını karşılarken kendisi hem para kazanmakta hem de bu tatlılardan istediği zaman tüketme şansına sahiptir. Bu atasözümüz de bu konuya vurgu yapmaktadır.

Bu tutum halkımız tarafından da hoş karşılanmaktadır. Çünkü bin bir zahmet çekip o tatlıları hazırlayan bir insan göz hakkı kapsamında da olsa bu tatlılardan tüketme hakkına sahiptir. Hiç kimse bunun tam tersi bir durumu iddia etmez.

Daha önce de bir çok atasözünün anlamı üzerinde durduk. Gördüğünüz gibi atalarımız üç beş kelimeden oluşan sözlerle ne kadar ince mesajlar verebiliyorlar.