Anemiye İyi Gelen Yiyecekler

Tıp dünyasında anemi, halk arasında ise kansızlık olarak bilenen bu hastalık tedavi edilmemesi durumunda ciddi sorunların yaşanmasına neden olan bir hastalık türüdür. Anemi için tıp dünyasında yer alan imkanlar dışında çözümler arayan kişiler için anemiye iyi gelen yiyecekler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Demir yetersizliği anemisi evrende yeme içme eksikliği ve mineral yetersizliğiyle alakalı olarak gözlemlenen hastalıklar içerisinde ilk sırada bulunmaktadır. En çok doğum yapma periyodundaki bayanlar, veletler ve gençlerde gözlemlenen aneminin tipik emareleri kısa sür içerisinde yorulma, halsiz hissetme ve zayıflayan muafiyet sistemidir. Uzun soluklu demir yetersizliği ise bayılma nöbetleri ve geçici amnezi benzer kritik hastalıklara neden olabilmektedir. Beslenmenize demir açısından yüksek besinleri ilave ederek kansızlık emarelerinin sertliğini az hale getirebilirsiniz.

Demir Açısından Varlıklı Besinler

Demir ve vitamin yetersizliğiyle alakalı olarak gözlemlenen kansızlık için, yeme içme programınızı düzenleyerek demir ve B12 açısından varlıklı yemekleri yemeniz profesörler tarafınca önerilmektedir. Rejiminize bütün ana gıda gruplarından bir seviye ilave edin ve çay, kahve benzer demirin gövde yönünden emilimine tesir eden sıvı gıdaları az hale getirin. Size müsait yeme içme programı için bir profesörden muavenet alabilirsiniz. Kimi ilaçlar, demir ve vitaminlerin gövde aracılığıyla tüketimine tesir edebilir. Tertipli olarak aldığınız bir ilaç mevcutsa (mesela hazım sistemini çalıştıran ilaçlar) hekiminize danışarak vitamin ve mineral ilavesi alabilirsiniz. Demir yetersizliği anemisi için alttaki listede yer alan yiyecekleri fazlaca sık yiyebilirsiniz. Bu yiyecekler ilgili eksiklikten dolayı meydana gelen şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır.

• Al et
• Yumurtanın sarı kısmı
• Koyu yeşil renge sahip yaprakları olan sebzeler
• Kurutulmuş meyveler ve yemişler
• Demir bakımından zengin tahıllar
• Deniz mahsulleri
• Hindi ya da tavuk sakatatı
• Fasulye, mercimek, nohut ve soya fasulyesi gibi baklagiller
• Karaciğer
• Enginar

Aneminin Sebepleri ve Emareleri

Kansızlık kanda ehil dozda al kan hücresi yahut hemoglobin yer almadığı hallerde görülür. Hemoglobin al kan gözeneklerinin anne kısmıdır ve 02’yi hapseder. Şayet hemoglobin düzeyi azalırsa kandaki O2 dozu azalır ve uzuvların fonksiyonlarını yerine getirmesi için ihtiyaç duyulan O2 kan kanalıyla taşınamaz hale gelir. 400′den aşırı çeşidi yer alan kansızlık şu 3 ana kadroda toplanabilir; kan kaybı yüzünden meydana gelen kansızlık, al kan hücresi imalatının düşmesi sebebiyle meydana gelen kansızlık ve al kan hücresi hasarı sebebiyle husule gelen anemidir.

Demir Yetersizliği Anemisi Sebepleri

Demir mineralinin yetersizliği kemik iliğinde hemoglobin imalatının durmasına neden olur. Düşen hemoglobin düzeyi kandaki O2 düzeylerini de düşürür. Bu şekil demir eksikliğine bağlı kansızlık alttaki sebeplerden dolayı meydana gelebilir

• Demir açısından kifayetsiz yeme içme
• Ağır adet kanamalarının olması
• Hamilelik ve emzirme devrinde çoğalan demir gereksinimi
• Sık kan verme
• Hazım sistemi problemleri
• Crohn rahatsızlığı
• Ameliyatsal olarak midenin ve bağırsağın bir bölümünün alınması
• Muhtelif ilaçlar
• Kafeinli sıvı gıdalar

Vitamin Yetersizliği Anemisi

Vitamin yetersizliği anemisi B12 ve folat noksanlığında ortaya çıkar. Bu 2 vitamin al kan hücresi imalatı için gereklidir. Vitamin yetersizliği anemisi sebepleriyle alakalı olarak 4 ana grup yapabiliriz.
anemiye iyi gelen yiyeceklerMegaloblastik kansızlık: B12 vitamini ya da folik asit veya her ikisi de eksiktir.

Pernisiyöz kansızlık: Crohn rahatsızlığı, bağırsak parazitleri, karın ya da bağırsak bölümünün ameliyatsal olarak çıkarılması ya da HIV iltihabı benzer hallerin yol açmış olduğu ve B12 vitamininin gövde tarafınca yeteri kadar emilememesi halidir.

Yetersiz Yeme içme: Oldukça yetersiz ya da asla et tüketmemek B12 vitamini eksikliğine neden olabilir. Aynı şekilde sebzeleri oldukça pişirmek ya da yetersiz sebze kullanmak B12 vitamininin ehil dozda alınamamasına sebep olabilir.

Diğer Sebepler: Gebelik, muhtelif ilaçlar, çok fazla içki kullanımı, çölyak rahatsızlığı ve bağırsak rahatsızlıkları vitamin eksikliğine bağlı aneminin nedenleri içerisindedir.

Kansızlık Emareleri

Aneminin en sık görülen emaresi kandaki O2 yersizliğine bağlı enerji düşüşüdür. Yeteri kadar dinlenmenize rağmen dermansızlık ve çok fazla bitkinlik ile mücadele edebilirsiniz. Sabah saatlerinde uyanmak zor hale gelebilir ve gün içerisinde şekerleme yapmaya gereksinim duyabilirsiniz. Bu emareler iş ya da okul yaşamınızı negatif etkileyecek düzeye gelebilir.

Yeniden kandaki O2 eksikliğiyle alakalı olarak kalp, organlara ehil O2 ulaştırılması için daha hızlı çalışabilir. Güçlenen kalp atışı soluk darlığına ve meme kesiminde sızılara sebep olabilir. El ve ayakların üşümesi, sık yaşanmış olan baş sızısı, zihin karmaşası, dikkat yetersizliği ve agresiflik durumu aneminin diğer emareleri içerisinde bulunmaktadır. Kansızlığı olan insanlarda deri daha solgun bir renkte olur. Baş dönmesi sık ortaya çıkar, ileri olaylarda bayılma ve şuur kaybı meydana gelebilir. Anemi ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olduğundan kesinlikle tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer almaktadır.

Kaynaklar:
What Is Anemia?