Sabahattin Teoman Hakkında Bilgi

Sebahattin Teoman hakkında bilgi kısaca konusunda sizlere bilgi vermek amacıyla sizlere bu yazımızı hazırladık.

 

Sebahattin Teoman, 1 Nisan 1914 gününde dünyaya gelmiştir. 1935 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni Bitirdikten sonra Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde üniversite eğitimini tamamlayan Sebahattin Teoman, üniversite eğitiminden sonra Maliye Bakanlığı’nda görev başına geçmiştir. Sebahattin Teoman, 1960 yılının sonrasında Gümrük ve Tekel Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü, Sanayi Bakanlığı Sanayi Dairesi Reisliği, Ortak Pazar Daimi Delegelik Müşavirliği, Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği Genel Sekreterliği gibi bir çok meslekte görev almıştır. Sonrasında 1968’de Maliye Bakanlığı Tetkik Kurulu üyeliğindeki görevinden emekli olmuştur.

Sebahattin Teoman, 1930’da ilk şiirini kaleme alarak bu ilk şiirini Vakit gazetesinde okuyucularla paylaşmıştır. Sonrasında çeşitli gazete ve dergilerde şiirlerini bastırmıştır.

Sebahattin Teoman, şiirlerini kaleme alırken lirizme ve ritme fazlasıyla dikkat etmiştir. Sebahattin Teoman, şiirlerini yazdığı dönemlerde deneme, inceleme ve eleştiri yazılarını da kaleme almıştır.