İnsanın Adı Çıkacağına Canı Çıksın Atasözü İle İlgili Kompozisyon

İnsanın adı çıkacağına canı çıksın atasözünün anlamı, insanın adı çıkacağına canı çıksın atasözü ile ilgili kompozisyon konusunda sizlere örnek vereceğiz.

İnsan, toplumsal yani sosyal bir varlıktır. İnsanlar, tek yaşayamazlar ve çevrelerinde birilerine ihtiyaç duyarlar, birilerinden yardım istemek isterler.

Her insanın herhangi bir konuda bir kusuru ya da ayıbı olabilir; ancak bu durumu o kişinin tüm hayatına ya da bulunduğu tüm eylemlere mal etmek doğru bir şey değildir. Halbuki günümüzde, biri bir hata yapar ya da söylenmeyecek bir söz söyler, bu olayın arkasından o kişi hep bu şekilde anılır; o yüzden derler ya zaten insanın adı çıkacağına canı çıksın diye..

İnsanın içinde bulunduğu toplumun o insana karşı bir takım ön yargıları ve yorumları vardır. Toplumun bu ön yargıları ve yorumları kolay kolay değişmeyecektir. Eğer bir de toplum o insana kötü bir etiket yapıştırdıysa daha o insanın o etiketten kurtulması zordur. Çünkü o insan dürüst, doğru bir insan olsa bile adı bir kere çıkmış ya, adı çıkacağına canı çıksın diye boşuna dememiş atalarımız.