Yol Ölçüm Aleti Nedir

Yol ölçüm aleti nedir

Yol yapım çalışmalarında yetkililer çeşitli aletler kullanırlar. Dediğimiz gibi yol yapım çalışmalarında kullanılan aletlerden bir tanesi de üç ayaklı kamera şeklindeki alettir. Bu aletin adı takeometre’dir. İçinizden bu cihazı görüpte acaba bu alet ne işe yarıyor diye düşünenler vardır elbette. Bu alet sayesinde iki farklı kamera açısından bakılarak yol çizim haritası çizilmektedir.

Takeometre denilen aletler çalışılan alanlarda eğim, belirli iki nokta arasındaki uzaklığı, yüz ölçümü, yataylık, düşey alçı gibi bilgilerin elde edilmesine yardımcı olur. Ayrıca bu alet uydu bağlantısı aldığı zaman koordinatların bulunmasına da yardımcı olur. Karayolları Müdürlüğü genellikle bu aleti envanterde bulundurarak çalışmalarını yapar. Yol yapım çalışmalarından önce ihaleler gerçekleşir ardından yetkili mühendisler gerekli ölçümleri alırlar ve işaretlemeleri yaparlar.

Kısacası, yol yapım çalışmalarında kullanılan cihazın adı Takeometre’dir ve yol çalışmalarında görevlilere fazlasıyla yardımcı olur.

Yol Ölçümünde Kullanılan Aletin Adı Nedir