Yeni Ehliyetler Ne Zaman Çıkacak

AB Standartlarındaki Çipli ve Nasıl Olacak

Darphane’de 68 gün süreyle işçilerin grev yapıyordu. Bu iş bırakma eyleminin uzlaşmayla sonuçlanmasın ardından AB standartları kapsamında yeni ehliyet uygulamasını için ehliyet basımları başlatıldı. En kısa sürede yeni ehliyetlerin değişimi başlayacak. Yeni ehliyetler ne zaman çıkacak 2014 2015, yeni ehliyetler nasıl olacak ve ne zaman dağıtılacak …

Ehliyetler için yapılan tasarımlar İçişleri Bakanı Muammer Güler’e gönderildi. Güler de yeni tasarımları beğenirse artık yeni ehliyetlerin tamamen basımı gerçekleşecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, AB kriterleri kapsamında çıkarılacak yeni ehliyetin basımı Darphane’deki iş bırakma eylemi nedeniyle sekteye uğradı. 68 günlük gecikmeden sonra yeni ehliyetlerin basımı gerçekleşti. Yeni ehliyetlerin değişimi sadece fiziksel olarak değil sınıf sayıları da değişecek. Yeni çıkarılacak ehliyetler pembe renkte, turkuvaz ve bej rengi dolgulu, karekodlu şekilde basılacak. Bu ehliyetlerin bir diğer yeniliği ise 8 ayrı teknolojik özelliğe sahip olması nedeniyle sahteliği engellemesidir.

yeni ehliyetler ne zaman çıkacak

EHLİYETLERİN SAHTESİ ÇIKARILAMAYACAK

AB uyum kapsamında sürücü belgelerindeki 9 sınıf sayısı 17’ye yükseltildi. Yani A1, A2, F, H, B, G, C, D ve E sınıfı ehliyetler; A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G, M ve K sınıfını ehliyetlere dönüşecek.

Bir diğer yenilikten belgelerin PVC değil, polikarbon karta basılmasıdır. Bu sayede kartlar daha dayanaklı olacak. Ehliyetlerde değişken lazer görüntüler, renk geçişli ve ultraviole floresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızılötesi ya da fosforlu boya, kabartma harf, sembol ve şekiller kullanılacak. Eskisine nazaran fotoğraf boyu küçültülecek, karta lazer baskı uygulamasıyla basılacak ve sahteliğe karşı önlem için üzerinde hologram bulunacak. Kartın ön kısmında belgenin alındığı makamın adı yan tarafında da araç sahibinin kullanabileceği  sürücü sınıfları yer alacak. Kartın arka yüzünde de kart sahibinin kişisel özelliklerinin yazılı olduğu karekod bulunacak. Karekodun içinde aynı zamanda sürücünün parmak izi, kimlik numarası, kan grubu gibi bilgileri mevcut olacak.

Sizce Yeni Ehliyetlerin Çıkması Doğru Bir Uygulama mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.