Ülsere İyi Gelen Yiyecekler

Karın ülseri, karın zarında ve dokusunda husule gelen, tahribat olmaya aleni cerahatli yaralardır. Ülserin karakteristik emareleri mide sızısı, baş sızısı, istifra etme ve karın bulantısıdır. Yüz binlerce insanı tesir eden ülser iyileştirmesinde hekiminiz tarafınca belirlenen ilaçları kullanabileceğiniz benzer biçimde bu cerahatli yaralara zararlı yemeklerden kaçınmalı ve yaraların iyileşmesine destek meydana gelecek gıdaları yemelisiniz. Ülser emareleri yediğiniz besinlere göre şiddetlenebilir. Karın ülseri için profesörler K vitamini tarafından varlıklı besinleri, antioksidan meyveleri, sebzeleri ve lifli gıdaları tavsiye etmektedir.
Karın Ülserine Yararları Yiyecekler

Lifli Besinler: Lifli besinler hazım esnasında besinlerin parçalanması için salgılanan hidroklorik asidi denetim aşağısında tutarak ülser yaralarının bu asit sebebiyle tahribat olmasını önüne geçer. Gıda lifi bakımından varlıklı sebze, meyve ve tam tahıllı ekmekler ülser emarelerini hafif hale getirmek ve ülserin genişlemesini önüne geçmek için kullanılabilir.

K Vitamini: K vitamini ülser iyileştirilmesi için lüzumlu olan vitaminler içinde baş sırada yer verilmiştir. Aleni yaraların kanamasını engelleyici ve yaranın bulunmuş olduğu karın zarını tedavi edici yapısı yardımıyla ülser iyileştirilmesi dönemini kısaltmaya destek verir. K vitamini tarafınca varlıklı lahana, ıspanak, avokado, kuşkonmaz, soya, aspir yağı, yonca ve çavdar unu şeklinde gıdaları yeme içme programınıza ilave edebilirsiniz.

Flavonoidler: Flavonoid ihtiva eden besinler ülseri önleme ve yaraların iyileşmesine muavenet edebilir. Peptik ülser oluşumundan görevli “Helicobacter pylori” bakterisinin yükselmesini ve dağılmasını engellemiş olan flavonoidler en oldukça sarımsak, soğan, kereviz ve elma şeklinde besinlerde yer alır. Bu besinleri tertipli olarak yiyerek karın zarının zayıflamasını ve ülserin genişlemesini önleyebilirsiniz.
Karın Ülserine Zararı dokunan Yiyecekler

Yağlı Besinler: Yumurta, süt mahsulleri, tavuk kanadı, işlenmiş etler, fastfood mahsulleri, patates cipsi, krakerler, pastane mahsulleri ve sığır eti benzer biçimde doymuş yağ ihtiva eden yiyecekler karın ülserini şiddetlendirebilir. Çoğu zaman kızartma mamüllerinde kullanılan trans yağlar da karın ülseri olanlara önerilmemektedir. Trans ve doymuş yağ ihtiva eden yiyecekler sindirimi zorlar ve hazım sisteminin besinleri parçalamak için daha çok karın asidi salgılamasına yol açar. Daha çok yağ asidi ise aleni, cerahatli ülser yaralarında tahribata ve gelişmeye neden olabilir.

Içki: Teknik olarak besin materyali olmamakla beraber çok fazla içki tüketiminin ülser emarelerini şiddetlendirebileceği biliniyor. Içki ve ülser boşluğundaki bağ ilmi olarak kanıtlanmamış olsa bile içki tüketenlerde daha fazla karın ülseri görülüyor. Içki bununla beraber ülser yaraları olmayan midelerde karın astarına tahribat vererek tahribata neden olabilir.

Kafein: Daha fazla kahve ile ilişkilendirilen sadece yeşil çay, siyah çay, kolalı sıvı gıdalarda de yer alan kafein, karın asidi imalatını çoğaltarak ülser emarelerinin şiddetlenmesine ve yaraların tahribat bulunmasına sebep olabilir.
Öteki Yeme içme Tavsiyeleri

Dengeli beslenme ile mühim seviyede iyileştirme edilebilen karın ülseri, aynı halde yanlış yeme içme ile ilerleyebilir ve karın kanamasına değin varan kritik hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle ülseriniz var ise şahsınıza bir rejim sıralaması seçmeli ve bu listeye bağlı kalmalısınız. Yukarda mütehassısların önerilmiş olduğu gıdalara alan vermeye çalıştık. Şimdi genel hatlarıyla ülseri olanlara tavsiye edilmeyen gıdalara bir bakalım. Turunçgil, limon, ıhlamur, greyfurt, domates ve domates sosu şeklinde asitli yiyecekler ülseri tetikleyebileceğinden temkinli yenilmelidir. Kahve, içki ve öteki kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Mayhoş krema, dondurma benzer biçimde aşırı asit ve hazım enzimi salgılanmasına yol açan süt mahsulleri iyileşme dönemini yavaş hale getirebilir. Toz biber, karabiber, acı biber, pul biber, nane, tarçın benzer biçimde baharatlar mümkün mertebe azca yenilmelidir. Çikolata ve gazlı sıvı gıdalar ülseri olanlara tavsiye edilmez. Gün boyunca öğünlerinizi bölerek sindirimi rahatlatabilir ve karın asidini denetim aşağısında tutabilirsiniz.

Besinleri kızartma yerine haşlama olarak kullanmak daha da basit sindirilmelerine destek meydana gelecektir. Karın ülseri parazit, çok fazla bunalım ve yanlış yeme içme sebebiyle oluşabileceği benzer biçimde çok fazla aspirin kullanması da karın ülserine neden olabilir. İlaç kullanmaya başlamadan ilkin yan tesirleri ile alakalı informasyon elde etmek için hekiminize danışın. Şayet diğer bir taciz için tertipli olarak deva kullanıyorsanız ve karın ülseriniz var ise bunu hekiminize söylemeyi ihmal etmeyin.