Diz Bağı Yırtıkları

artroskopi

İç diz bölgesinde bulunan medial kollateral ligament (bağ) ve dizin ortasında bulunan anterior çapraz ligament (ön çapraz bağ), en sık yaralanan ligamentlerdir (bağlardır). Medial kollateral ligament (bağ) yaralanmaları genellikle bir diz kuşağı veya dinlenme ile kendi kendine geçer fakat anterior çapraz ligament (ön çapraz bağ) yırtıkları kendi kendine geçmez. Bu tip bir yaralanma, döndürüldüğünde dizinizin çıkması anlamına gelen kalıcı diz stabilitesizliğine neden olabilir.

SEMPTOMLAR
Bir ligament (bağ) yırtıldığında, ağrı tipik olarak yoğundur ve aniden (hemen) oluşur. Yaralanan dizinize ağırlık vermeyiniz; hemen bir doktor görünüz. Bacağınız yük taşıyamayabilir; normal hareketlerinize devam ediniz ya da sabit kalınız.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Doktor dizinizi hareket ve stabilite açısından muayene edecektir. Eğer diz çok şişmişse ve ağrılıysa, doktorunuz bir iğne aracılığıyla eklemden sıvı alabilir. Sıvıda kan bulunması, yırtık bir ligament (bağ) olduğunu gösterebilir. Bazı kişiler için bir diz kuşağı (sargısı) yeterli stabilite sağlayabilirken, birçok kişi için ameliyata gerek duyulur.
Anterior çapraz ligament (ön çapraz bağ), dizin yakınından bir tendon alıp yeni bir ligament (bağ) oluşturularak yeniden yapılabilir. Ameliyat genellikle bir artroskop kullanılarak gerçekleştirilir. Herhangi bir ligament (bağ) ameliyatından sonraki iyileşme süreci uzun bir süreçtir. Birkaç hafta koltuk değnekleri kullanırsınız ve dizinizin hareket açıklığını iyileştirmek (geliştirmek) ve kas kuvvetini geri kazanmak için birkaç ay fizik tedavi görmeniz gerekir.

Önemsiz ligament (bağ) incinme ve burkulmalan için genellikle evde bakım tavsiye edilir. Şişme ve ağrıyı en aza indirgemenk için dizinizi dinlendiriniz; yükseğe kaldırınız ve buz uygulayınız. Bir ligament (bağ) incinmesi ya da burkulması 4 ila 6 haftada tamamen iyileşme-yebilir; spordan ve diğer yorucu aktivitelerden kaçınınız