Toplardamar Yangısı

Flebitin gelişme olasılığı, variste (variköz venlerde) olduğu gibi, kan dolaşımı normalden daha yavaş olduğunda ya da kanınızın pıhtı oluşturma eğilimi arttığında daha yüksektir.

Flebit bazen, özellikle kan dolaşımı zayıf olan kişilerde, bir venin (toplardamarın) yaralanmasından sonra gelişir. Örneğin, bu hastalık varisli (variköz) bir venin (toplardamarın) küçük bir yara almasından sonra bacaklarda bu venin (toplardamarın) bulunduğu bölgede gelişir.
Uzun bir süre bir venin (toplardamarın) içinde bırakılan intravenöz bir kateter ya da yasa dışı intravenöz maddelerin kullanımı da bir veni (toplardamar) tahrip edebilir ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Flebit genellikle pankreas kanseri olan kişilerde gelişir. Daha seyrek olarak, meme ve yumurtalık kanseri olan kişilerde gelişir. Lupus gibi bağ doku hastalıkları olanlarda da gelişebilir.

SEMPTOMLAR
Flebit; sıcaklık, kızarıklık ve deri ile deri altındaki dokuların ağrısıyla karakterizedir. Hastalığın görünen belirtileri nadiren derinin iltihaplanması (selülit) ya da lenf sisteminin iltihaplanması (lenfajit) ile karıştırılabilir. Bu hastalıkların her ikisi de ekstremitelerde sıcaklık ve kızarıklığa neden olur.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Fiziksel muayene genellikle flebit teşhisini belirginleştirir. Doktorunuz, flebitin derin venlere (toplardamarlara) yayılıp yayımladığını ve derin ven (toplardamar) trombozuna neden olup olmadığını belirlemek için bacak venlerinin (toplardamarlannın) ultrasonunu çekebilir. Flebit, %30 oranında ven (toplardamar) trombozuna neden olmaktadır.

Flebit, özellikle iki bacak venini (toplardamarını) daha büyük ve daha küçük olan sefanöz bacak venleri (toplardamarları etkilediğinde, derin venlere (toplardamarlara) yayılma olasılığı daha yüksektir. Eğer derin venlere (toplardamarlara) yayılmamışsa, tedavi ılık kompres uygulamayı, ibuprofen ya da indometasin gibi anlienflamatuar (iltihap önleyici) ilaçlar kullanmayı ve elastik varis çorabı giymeyi kapsar. Bazen, pıhtılaşmanın seyrini değerlendirmek için her birkaç günde bir ultrason çekilebilir.